Kontrol Kalemi

12 yaşındaki Esra Arslan Görme Engelliler için Sensörlü Ceket Yaptı

12 yaşındaki Esra Arslan Görme Engelliler için Sensörlü Ceket Yaptı

  Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’na katılan 12 yaşındaki Esra Arslan, görme engellilerin rahatlıkla yürümesini sağlamak amacıyla sensörlü ceket tasarladı

  Bursa’da düzenlenen Bilim Şenliği 2015 Proje Yarışması’na katılan 12 yaşındaki Esra Arslan’ın projesi büyük ilgi topladı. Yıldırım İlçesi’ne bağlı Kızıklar Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Arslan, görme engellilerin rahatlıkla yürümesini sağlamak amacıyla sensörlü ceket tasarladı.

  12 yaşındaki Esra Arslan, bir ceketin çeşitli bölgelerine yerleştirilen park sensörleriyle, bu ceketi giyen görme engelli kişinin herhangi bir nesneye yaklaştığı anda sensörler tarafından uyarılmasını sağlayacak bir ceket geliştirdi. Verdiği sinyallerle çarpmayı engelleyen ceket proje yarışmasının en dikkat çeken tasarımlarından biri oldu.

  Projenin adı: ‘Ceketsiz Çıkmam Abi’

  Çevresindeki görme engelli insanların yaşadığı sorunlardan yola çıkarak, bu projeye başladığını dile getiren 12 yaşındaki Esra Arslan, “Bu projeye ‘Ceketsiz Çıkmam Abi’ adını verdik. Görme engellilerin yolda yürürken herhangi bir nesneye çarpmasını önlüyoruz. Park sensörleri engellinin ceketinin cebine veya yakasına takıldığı zaman nesneye 2 metre kala ötmeye başlıyor. Kişi, cisme yaklaştıkça örtme sesi yükseliyor” dedi.

  “Baş kısmını korumayı amaçladık”

  Konuyu çok araştırdığını ve seminerleri takip ettiğini dile getiren Arslan, “Bilim insanlarının yazdığı kitapları okudum. Görme engelli bireylerin engellere çarpmasını en aza indirmek ve korunması zor olan baş kısımlarını korumayı amaçladık. Bu projeyi geliştirmeyi gerçekten çok istiyoruz. Bence sadece bunlarla da kalınmamalı. Belediyeler ve kuruluşlar sokaklardaki tabelaları güzergahları görme engellilerin de yararlanabileceği bir sistemde tasarlamalılar” dedi.

  “Öğrencimi tebrik ediyorum”

  Öğrencisinin kendisine bu şekilde bir fikri olduğunu söylediğinde mutluluk duyduğunu belirten proje danışmanı Kızıklar Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Faik Erdoğan “Ben de ona bu konuda yardımcı oldum. Danışmanlık yaptım ve bazı konularda yönlendirdim. Kendisi bu konuda bir araştırma yaptı. Bunu günlük hayatta nerelerde kullanabiliriz. Görme engellilere ne gibi faydaları olabilir şeklinde bunları araştırdı. Çevresindeki görme engelli tanıdıklarına sordu. Çok da güzel olumlu tepkiler aldık. Bu tepkileri de görünce böyle bir proje yapmaya karar verdik. Sonuç olarak yarışmaya başvurduk ve ön elemeye geldik. Buradayız. Burada olmaktan mutluyuz. Öğrencimi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ