Dünyanın manyetik alanındanmı elektrik üretiyor.

quardian

Üye
İnsanlar araştırdıkça tartıştıkça güzel fikirler ortaya çıkıyor.Ben elektrik teknikeriyim bir ara güneş pilleri ile ilgilendim.farklı bir şey denemeye çalıştım ve şans eseri ilgiinç birşey buldum.çelik bir çubuk üzerini bir alaşımla kapladım. Tabi amaç elektrik üretmek değildi ,ve farkettimki bu çubuk mıknatıs özellikleri gösteriyor. Düşündümki manyetik bir alan olşuyorsa bundan elektrik üretilir. Bu çubuğun etrafını aleminyum folyo ile kapladım ve ölçü alatini ile uçlarına bğlayıp öltüm. çok ilginçtir, gölgede dahi bir akım elde ediyor minmum 0.3 v maximum 0.6-0.7 volt civarı.herhangi bir güç kullanmadan ve güneş ışığına ihtiyaç duymadan elektrik üretiyor.Daha patent almadım ve geliştiremedimde. Sizce bu çubuk nasıl oluyorda elektrik üretiyor ,dünyanın manyetik alanındanmı faydalanıyor.Ne dersiniz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bulundugunuz yerde bir manyetik alan olabilir mi?

Mesela ben pusulamlar bazi bolgelerde (bir kac kez havaalanlarinda yasadim, bazen bazi is yerlerinin icinde yasadim) pusulamin yanlis yon gosterdigini farkediyorum. Gündelik hayatta, belli yerlerde manyetik alan olusan ortamlar olabiliyor. Tabi elektrik konusunu iyi bilmedigim icin, elektriksel boyutu konusunda yorum yapamayacagim.

Kaç amper alabiliyorsun? çubuk büyüklük olarak hangi boyularda? kaplamayı nasıl yaptın?

Bahsettiginiz duzenek elektrik uretti ise bu ancak elektrokimyasal yontemle olusmustur. Miknatisiyet vs ile alakasi olamaz.

Elektrokimyasal yonteme gelince farkli metaller elektrolit icine batirilirsa pil duzenegi olustururlar.

Gene de bahsettiginiz yontemle voltaj uretilebilecegine pek ihtimal vermiyorum.

Bahsettiginiz duzenek elektrik uretti ise bu ancak elektrokimyasal yontemle olusmustur. Miknatisiyet vs ile alakasi olamaz.

Elektrokimyasal yonteme gelince farkli metaller elektrolit icine batirilirsa pil duzenegi olustururlar.

Gene de bahsettiginiz yontemle voltaj uretilebilecegine pek ihtimal vermiyorum.

doğrudur. uzatmaya gerek yok. dünyanın manyetik alanı olan bir yerden de hareketle enerji alabilirsin anlattığınız yöntem kimyasaldır

Zaten ruslar 19. y.y. ilk çeyreğinde yerin manyetik alanından faydalanarak MHD(Magneto Hidro Dinamik) santrallerini yapmışlar ve uzun bir süre kullanmışlar.Ama elektik elde edebilmen için (kimyasal yollar hariç) manyetik alanı hareket ettirmen veya iletkeni hareket ettirmen lazım.Sonuçta iletkeni manyetik alan çizgileri kesmesi lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri