Adım gerilimi ve Dokunma(Temas) Gerilimleri nedir ?

Nebleux

Üye
Bu şekillerdeki tesislerde de görüldüğü gibi topraklamalı ilgili tesislerde hem adım geriliminden hem de temas geriliminden bahsedilebilir. Bunların ne ifade ettiği hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. Ayrıca s1 -s2 -s3 ün (koruma iletkenlerinin) bulunduğu kısımlarda çarpılma söz konusu olurmu ?

bu da ülkemizdeki toraklama yönetmeliğinde geçen ilgili şekil

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dokunma gerilimi topraklama geriliminin insan üzerine düşen kısmı
benim anladığım kadarıyla herhangi bir arıza durumunda bir cihazın topraklaması ver ise ve bir kişi bu cihaza dokunuyor ise bu kişi üzerinde dokunma gerilimi kadar bir gerilim oluşur bunada dokunma gerilimi denir. dokunma gerilimi çok küçük olmalıdır hatta 50 v un altında olmalıdır ki kişi zarar görmesin nem li yerlerde ise 25 v bunun mantığı ise şu topraklama direnci ne kadar küçük olursa 50/ direnç geçen akım o kadar az olur ve kişi zarar görmemiş olur bu akım değeri ise 30 ma ile sınırlıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri