toprak hattında 220 v

ykp55

Üye
arkadaşlar belediyemiz mücavir alanda park aydınlatmak üzere 8 adet 70 w metal halide ampüllü direklerimiz var . Yanlız R ve S fazı normal çalışıyor(6A) T fazı ise devreye aldığımda 190A civarı bir akım çekiyor. Aynı zamanda toprak hattındada T fazı devreye alındığında 220 voltluk bir voltaj olusuyor. Şüpelendiğim direğin bi tanesini söktüm ve yer altı kablosunu ezerek T fazına denk gelen kahve renkli kablonun izolesini soyulup direğin angalajı ile direğin gövdesi arasına temas ettiğini fark ettim bunu düzelttikten sonra tekrar amper ölçtüm ve bu sefer de akımın 70A civarlarına indiğini gördüm bi kaç direk daha söktüm yanlız buna benzer bi arıza bulamadım. Acaba direğin içerisindeki balanstlardan bitanesinin arızalanması sonucu gövdeyey kaçak olabilir mi?
Not:toprak hattının ucu boşta herhangi bir levha veya topraklama kazığı ile toprağa temas ettirilmemiş....
1=Toprak hattını başka bir metalle birleştirdiğimde direk üzerindeki kaçak kayboluyor ama amper aynı kalıyor...
2= toprak hattını nötre değdirdiğimde ise kablodan akımın geçtğini hissediyorum zaten kabloda aşırı bi şekilde ısınıyor ve direk üzerindeki kaçak kayboluyor...
arkadaşlar sizce sorun nedir nasıl çözebilirim,önlem metodları nelerdir....

teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sorunu çözdünüzmü hala devammı ediyor

besleme hattı direkler arası atlama yaparakmı gidiyor atlama ise ilkten sona eklere bakarak gidin
şayet iki veya 3 gurup gibi ise gurupları ayırın

bir başka secenek t fazını boşa alıp yanmayan direkleri tesbit etmek bu secenklerle bula bilirsiniz başarılar kolayelsin

besleme hattı direkler arası atlama yaparakmı gidiyor atlama ise ilkten sona eklere bakarak gidin
şayet iki veya 3 gurup gibi ise gurupları ayırın

bir başka secenek t fazını boşa alıp yanmayan direkleri tesbit etmek bu secenklerle bula bilirsiniz başarılar kolayelsin

2 dediğinizi bgn denedim ama zaman kısıtlıydı ama ilk dediğinizi denemede fayda var ilginize teşekkürler...

direklerdeki lamba bağlantılarını da kontrol edin duylarda sorun olabilir..

sorunu çözemedim çunku gorunurde hiç birsey yoktu bende güçleri yuksek olmadığı için kahve rengini iptal ettim diğer iki faza bağladım ilgili direkleri...

merhaba arkadaşım benim tavsiyem şu daha önce bahçe aydınlatması biz eski hatta çok probler yaşadım yeni kabloyu rink şeklinde yaptık başladığımız yere tekrar döndük 3 fazı dağıttık çok sağlıklı bir sistem oldu bence sizin arızanız ise kaçaktan kaynaklı sanırım

gövdelere kaçak var..kablolar tek tek denemeli bağlatılar açılıp bakılmalı .. fazlara sıra ile farklı zamanlarda enerji vererek test edip sonuca gitmay çalışın ...kolaylıklar ddilyorum...

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,953
Son üye
bavenes

Yeni konular

Geri