hep aynı hata

ugurlarola

Üye
arkadaşlar buzdalabında ekovat degişirken hep aynı sorun yaşıyorum açaba neden anlamadım gitti motor taktıktan sonra gaz verririken hep tıkanma oluyo nemmi kapıyo anlamadım gitti hep aynı oluyo bekletiyorum açılıyo az çalışınca tekrar tıkayıyo ugraşıp duruyom saatlerce acaba nerde hata yapıyom vakum 50 dakika kadar bekletiyorum yine aynı bilen arkadaşların yardımını bekliyom hayırlı çalışmalar

vakum pompanız arızalı olabilir. başıma geldi emiş gücü düşmüş tam anlamı ile vakum edemiyor gaz saat aldatıyor.

soğutucu sistemlerde tıkanma 2 türlü gerçekleşir...
1:yag tıkanması
2rutubet tıkanması..
yağ tıkanması: genelde kompresörün sisteme yağ kaçırmasından kaynaklanır.. kompresör drayer ve hatta kılcal değiştirilip azot gazı verilip 1 2 gün bekledikten sonra sistem vakumlanarak kurtarılabilir..
rutubet tıkanması ise cihaza yeni gaz şarjı esnasında bir kaç nedenden kaynaklanır...
sisteme verilen gazın kalitesiz ve içinde rutubet olması
sisteme bağlanan şarj istasyonu ve hortumlarında rutubet olması
sistemin delinerek içine rutubet çekmesi
her 3 koşuldada sisttemdeki drayer değiştirilmeli sistemde ki kaçak giderilmelivakum öncesi sisteme azot verilerek sistem uzun süreli vakum edilmelidir...sistemin eveparatörü delinmiş ve sistem içine çok fazla su çekmişse sistemle hiç uğraşılmamalıdır.suyu temizleseniz bile kondanser ve evapa giden çelik boruların içindeki sudan dolayı başlayan paslanma ve akabindeki çürümeyi önleyemezsiniz..
son olarkda eger sistem tıkanmışsa drayerin kılcal çıkışını ısıttığınızda sistem soğutmaya başlıyor ve az sonra tekrar tıkanıyorsa rutubet tıkanıklığı var demektir... borular oksijenle ısıttığınızda czırdamalar duyuyorsanız basma hattından kötü koku geliyorsa sistem rutubetli demektir
sevgiler
hakan

piyasada çok fazla çin malı gaz dolaşıyor verdiginiz gazdan kaynaklanabilir...gazı bildiginiz kaliteli markalardan alın....

konuyla lakasız ama birşey sorucam ben buzdolabı motorunu bisiklet lastği şişirmek için kompresore çevirdim ve bazen sabahları çalısmıyor termik atıyor sebebi nedir ?