Microwin v4 ten v5.5 e geçtim ama sorularım var?

Simatic Manager Step7 menülerinde s7200 bir menü varsa sadece s7300-s7400 de configrasyon su sekilde yapılır
Enetenet mdul yada Profibus modul üstünden bu program kullanılabilir sistemde s7300 yada s7400 olması gerekir

Program çiziminnin sistemde PLC olması ile ne alakası var anlamış değilim?????

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Arkadaşlar microwin v4 kullanmaktaidim v5.5 i yükledim. program tamam güzel ama bazı sorunlar yaşıyorum program ile.

1- programda "compile" birtürlü aktif olmuyor bunu nasıl aktif edebilirim?

2- program yazarken v4 te "pazitif kenar" ile "negatif kenar"a bir adres atamak gerekmiyor idi ama v5,5 te adres atamadan kayıt etmiyor, simülasyon etmiyor v.s.. Bu sembollere hangi adresi atamalıyım?

3- v4 te "SET-RESET" işlemlerinde kendisinden sonra kaç rölenin aktif edileceğin belirmemiz gerekiyor idi ama v5,5 te bu yok. Nasıl olacak her röle için "SET-RESET" ayrı ayrımı kullanmalı artık ?

4- v4 te bulunan hatları uzatmakta kullanılan "line right" vede "line left" v5,5 te yok sanırım yada ben bulamadım. Bu işlemleri v5.5 te nasıl gerçekleştirebilirim?

Şimdilik sıkıntı çektiğim konular bunlar arkadaşlar kullandıkça bakalım başka birşeyler ile karşılaşacakmıyım :)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1-) Önce donanım oluşturuyoruz (hardware) ve bu kısımda soldan 5. düğme compile ve kayıt yapar S7-200 deki gibi bişey burada yok.
2-) Merker bitlerini atayabilirsiniz örnek M0.0 vs gibi
3-) Ladder diyagramda veya stl de yani editörde normal kısımda bunlar yok sadece bir çıkış set-reset yapabilirsin fakat kütüphanede sol altta library kısmında iec veya diğer fonksiyonların altında bulunuyor olabilir oraya bakmak gerek açıkça bunu bende bilmiyorum
4-)HAt uzatma kısmı yok. Hatta tıklarız ve elemanı buraya sürükleriz hat kendiliğinden uzar.
Umarım faydam dokunmuştur.

1-) Önce donanım oluşturuyoruz (hardware) ve bu kısımda soldan 5. düğme compile ve kayıt yapar S7-200 deki gibi bişey burada yok.
2-) Merker bitlerini atayabilirsiniz örnek M0.0 vs gibi
3-) Ladder diyagramda veya stl de yani editörde normal kısımda bunlar yok sadece bir çıkış set-reset yapabilirsin fakat kütüphanede sol altta library kısmında iec veya diğer fonksiyonların altında bulunuyor olabilir oraya bakmak gerek açıkça bunu bende bilmiyorum
4-)HAt uzatma kısmı yok. Hatta tıklarız ve elemanı buraya sürükleriz hat kendiliğinden uzar.
Umarım faydam dokunmuştur.

İlk olarak teşekkür ediyorum çözüm odaklı olduğunuz için. Herkes ne programlayacağımı sorup duruyor cevap veren tek siz oldunuz gerçekten teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

Step7 Versiyon 5.5 soft ware indirmek istiyorum . Fakat hiçbir yede bulamadım . Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar

touch panel programı nasıl yapılır?anlatırmısınız teşekkürler

1- Compile Source kısmına prg. yazarsanız aktif olur, yani SCL vb.. gibi programlarda compile la ihtiyaç duyulur, STL, LAD veya FBD de compile e gerek yok.

2- Bir adet DB (Data blok açıp) pozitif ve negatif kenarlar için bool tipinda data tipleri oluşturup halledebilirsin veya dahili hafıza alanlarını kullanabilirsin MX.Y gibi (örn:M49.0)

3- 1.jpgFC 82 ve FC83 bu işleri yapan fonksiyonlardır, kullanımı P#MX.Y ile başlangıç bitinden 10 biti resetle anlamını veren bir örneği görüyorsun.
Daha fazla bilgi için helpi okumalısın. rules.gif

4- Diğerlerini arkadaşlar yukarıda anlatmış zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri