kulaklıgın çıkışından voltmetre ile değer okuma

dehseyt_06

Üye
Bir proje için kulaklık çıkışından aldığımız voltajı bır devre aracılığıyla vu metre yapmak istiyorum fakat voltmetreyle kulaklıgın cıkısındakı voltu olcebılırmıyım yada nasıl ölçerim? yardımlarınızı için şimdiden teşekkürler...

Elbette ölçebilirsin voltmere ile ölçmeyi denedinmi? değerler milivolt cinsinden çıkacaktır.

Bir proje için kulaklık çıkışından aldığımız voltajı bır devre aracılığıyla vu metre yapmak istiyorum fakat voltmetreyle kulaklıgın cıkısındakı voltu olcebılırmıyım yada nasıl ölçerim? yardımlarınızı için şimdiden teşekkürler...

kulaklık çıkışından sabit voltaj çıkmaz.ses sinyali sabit olmadığından sabit bir gerilim ölçemezsiniz.bunun için devrenin girişine ton genaratörü bağlayıp sabit ses sinyali üretmelisiniz.kulaklık çıkışlarının seviyesi genelde 350mv ile 1.5v arasında değişir.ayrıca her vumetre bu değerler arasında çalışmayabilir.kulaklık çıkışına uygun vumetre seçmelisiniz.kolay gelsin.

küçük akımları kullanarak transistörü tetikleyebilirsin.

SB0rbgoY_Ph-VWg__NHZGxXELQ93WJd1pi5atzZIBsNL0nBZ_1.png

vumetrenin girişini yakmamak için gerilim bölmen gerekebilir
resim örnektir fikir vermesi için koydum
24v yazan yere kulaklık çıkışı gelecek
5v yazan vumetreye

direnç değerleri ile oynaman gerekebilir
istersen 1k yerine trimpot koy

çok teşekkür ederim cevaplar için :) devreyi vhdl programlama dilinde fpga kart üzerinde yapıyoruz. Fakat devrenin j7 pinine bağlarken kulaklıktan gelen sinyali direk alabilirmiyiz diye bağladık devrede bi değişiklik olmuyor.Eğer bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri