tamircilikte yardım

ahmet_ozk

Üye
değerli kardeşlerim öncelikle hayırlı bayramlar

konuyu nerde açacağımı bilemediğim için burayı uygun buldum
elektronik tamiratını öğrenmek istiyorum çok merakım var nasıl ve nerden başlayacağımı usta arkadaşlardan
öğrene bilme imkanım olabilirmi kendim imamım ses sistemlerini satmaktayım bazen müdahele etmek istiyorum
ama malesef neyi kontrol edeceğimi bilemediğim için başka bi tamirciye göndermek zorunda kalıyorum tamir ile ilgili yenibaşlayanlar için videolar yokmu elim çok yatkındır

IMG_1224.jpg

örneğin elimde bir cami amfisi bulunmaktadır çıt ses yoktu içini açtım baktımki 3 tane direnç yanmış durumda ve siğortaları atmış durumda resimde görüldüğü gibi acaba üçüsün ü değiştirsem problem hal olunurmu
saygılar

şimdi siz
imammısınız?
ses sistemi satıcısımısınız?
yoksa tamircimi?
zaten millet işsizlikten yakınıyor bari siz üç iş birden yapmayın.

Arızaya gelirsek arızanın neden kaynaklanmış olduğunu bilmek lazım
orada yanan dirençlerin yanması için çıkış transistörlernin veya çıkış transistörlerini süren transistörlerin yanmış olması lazım dirençleri çıkış transistörlerini ve sürüc transistörleri değiştirirseniz sorunu çözersiniz.Ben bu işlerle hobi olarak ilgilendiğim için bu kadar yardımcı olabilir konuya hakim arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi vericeklerdir.

çıkış transistörleri yanmış belli yoksa o sürücü transistörle çıkış transistörleri arasındaki direnç yanmazdı çıkış transistörleri bozulmuş jonksiyon bölgeler kısa devre yapmış direncin üzerinden fazla akım geçtiği için yanmış diyebilirim bu resme bakarak .... ama 2sa 940ın dibinde ısınmadan dolayı bi sararma görüyorum karşısındada büyük ihtimal npn bi transistör var yani sol taraftaki bütün transistörelri kontrol edin değiştirn yanık dirençlerin yerine 100 ohm diren takın büyük ihtimal çalışacaklar :D

d3739.png

elektronikle ilginiz yoksa bu resimden hiç birşey anlamayacaksınız ama uğraşın sonuca ulaşırsınız belki :) transistörlerin kollektör beyz ve emiter uçlarını bulmak için arama motoruna (örn: 2sa940 datasheet) yazarak bulabilirsiniz kolay gelsin

hocam bu işi video izleyerk yapmak biraz zor çünkü her cihaz ve model içn video çekmek pek kolay olmadıgı gibi kimsede bu işle ugraşmaz.eger sadece anfi tamiratı ile ugraşacaksanız bişey diyemem ancak tüm elektronik cihazları tamirini yapayım derseniz o iş çok zor.Madem bu işe merak salmışsınız devam edin bence.Ama iyi bir havya ,lehim pompası,lehim teli,elektronik malzeme alabileceginiz bir dükkan ve çok daha önemlisi bu elemanları tanımanız gerekli.Elemanlar bozuldugunda resimdeki gibi kararmayabilirler veya parçalanmayabilirler.Bunların teşhisi için bilgi gerekiyor.Bir kaç anfiyi tamir edebilirseniz devamı gelir.ama kolay iş sanmayın.baskı devreye zarar vermeden elemanı sökmek bile bir el becerisidir.

şimdi siz
imammısınız?
ses sistemi satıcısımısınız?
yoksa tamircimi?
zaten millet işsizlikten yakınıyor bari siz üç iş birden yapmayın.

Arızaya gelirsek arızanın neden kaynaklanmış olduğunu bilmek lazım
orada yanan dirençlerin yanması için çıkış transistörlernin veya çıkış transistörlerini süren transistörlerin yanmış olması lazım dirençleri çıkış transistörlerini ve sürüc transistörleri değiştirirseniz sorunu çözersiniz.Ben bu işlerle hobi olarak ilgilendiğim için bu kadar yardımcı olabilir konuya hakim arkadaşlar daha ayrıntılı bilgi vericeklerdir.

Bende bu arkadaşa katılıyorum herkes bildiği işi yapsın sen ezanını oku amfi yide tamirci arkadaşlar tamir etsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri