5+1 Led Işık Yardım

kme53

Üye
Evdeki ses sitemimin Bas hoparlorüne baglamıs oldugum led ısık sesi ve bas siddetini artirdikca yanior benim istedigim Düşük seste bile led isiklarin yanması.
Led isiklari adaptoıre bagladıgımda 4-6 volt arasi yanmaya basliyor volt artikca isik siddeti artiyo
Buna gore Bas ile led arasına nasil bi uygulama yapmam gerekiyo ki dusuk gerilmde bile yansın :confused:

Fikir Ve önerilerinz icin simdiden tesekürler ;)

ledleri hoparlöre paralel mi bağladın eğer böyle yaptıysan olmaz büyük ihitmalle,düşünsene basın gücü artıkça akım artıcak paraleldeki led (bir nevi direnç) haşat olcak.ayrıca paralele bağladığın direnç(led) hoparlörü de etkileyerk akım çekmesine engel olucak mesela yani.ama bak şöyle birşey yapabillrisin şuan adı aklımda yok fakat müziğin şiddeti arttıkça sıralı ledleri yanmaya başlıyor hani winamp ta varya onun gibi... :)

ledleri hoparlöre paralel mi bağladın eğer böyle yaptıysan olmaz büyük ihitmalle,düşünsene basın gücü artıkça akım artıcak paraleldeki led (bir nevi direnç) haşat olcak.ayrıca paralele bağladığın direnç(led) hoparlörü de etkileyerk akım çekmesine engel olucak mesela yani.ama bak şöyle birşey yapabillrisin şuan adı aklımda yok fakat müziğin şiddeti arttıkça sıralı ledleri yanmaya başlıyor hani winamp ta varya onun gibi... :)

Baglantı Sekli Paraleldir. Bir senedir o sekilde kullandım her hangi bir ters durumla karsılasmadım. sizin bahsettiginiz vu-metre gibi bişi sanırım .tek istedigim karanlık odada dusuk seste bile ritmik ışık la odanın aydınlanması :) :cool:

Son düzenleme:
opamp kullanırsan bir cozum uretebilirsin

LM3915_vumeter.gif

devrenin üzerindeki 10k'lık potla müziğin istediğin seviyesınde ışık şiddetini ayarlıyabilirsin.:)

ses girişine anfiye paralel olarak crossover devresi yap bunun çıkışınada ledi bağla led yazmassa veya az yanarsa onu crossoverin özelliklerini değiştirerek ayarlayabnilirsin.Ve led sadece bass vururuken yanar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri