fark basınç transmitterinin kalibresi nasıl yapılır

merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konuda bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm.
fark basınç transmitterinin nasıl kalibre edildiğini merak ediyorum. örneğin -100mbar ile 600mbar ölçme aralığı olan ve min span örneğin 200 mbar olan bir transmitteri 4 mA i -50 mbar da versin , 20 mA i de 400mbar da verecek şekilde nasıl kalibre edilir.transmitterin high ve low girişleri hava hattına neye göre bağlanır. bu konuda bir bilgisi olan arkadaşım varsa ve de beni aydınlatırsa çok sevinirim.

her ıkı ucu ( h ve l) ortam basında ıken sensore zero ayarı yap sadece bu kadar

fark basınc transmitterleri genellikle orifisle sayesinde sıvı veya gaz akış ölçümünde kullanılır.
sıvı daralan (orifis) bir noktadan gecerken giriş basıncı yüksek çıktıgı noktadaki basın düşük olur bu mantıkla
H veya + yazan taraf akışa göre orifisin giriş tarafına L veya - yazan taraf çıkış tarafına baglanır.
Kalibrasyonları ise zero oyarları genelde iki nokta atmosfere aynı seviyede açık şekilde iken cihaz sıfır gösteriyorsa kendi prosedürüne göre yapılır. span ayarı ise cok düşük basınçlılarda cihazın bir tarafını atmosfere açıp diger tarafına belli span degeri kadar yükseklikte boruya su veya civa doldurarak biz yapıyoruz.
tabi elinizde bu noktaya daha hassas basınc uygulayacak kalibrasyon cihazların varsa bunları kullanabilirsin.
normalde bu tip cihazları yerinde zero test için montaş plakaları üzerinde açılan 3 adet valf vardır giriş ve çıkışı
kapatıp baypası açtıgında giriş çıkış arasındaki basınç farkı sıfır olcağı için cihazın osıfır götermesi gerekir.

Arkadaşlar fark basınç kalibrasyonu için kalibratör cihazı ne öneririsiniz.(magnelik kalibrasyonu yapacağım)0-2000 paskal arası çalışacak.

beameks mc4 kalibratör ayrıca hassas basınç üretecek pompa.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri