Servo Motor yerine hassas ne kullanabilirim?

Analyzer

Üye
Selam,

Bir makinemde 3 kw 1450 d/d gamak motor ve 1/10 çevrimli bir redüktörüm var. Redüktör çıkışında bir zincir dişli ve mil var. Bu mile enkoder bağlı.
Sistem gayet basit. PLC, motorun sürücüsüne run/forward emri veriyor. Encoder de saymaya başlıyor. Örneğin atıyorum 5000 pals 50 hz de çalış, 500 pals 5 hz çalış ve 5500 pals saydığında da dur. Yani ikinci 500 pals başında motor yavaşlıyor ve 5500 pals sonunda duruyor. Bu sistem çalışıyor ancak hassas olmuyor ve hep kaçırıyor (plc den gözlediğim 5550, 5600,5450,5500,5510 gibi). Bu sistem yerine, servo motor kullanmadan ne önerirsiniz? Yapmak istediğim sürekli aynı miktarda döndürmek.

Analyzer

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Encodr ınız kaç pals, daha hassas encodr kullanmakla çözersınız umarım, veya encodr ı, motorun miline baglasanız..

Encodr ınız kaç pals, daha hassas encodr kullanmakla çözersınız umarım, veya encodr ı, motorun miline baglasanız..

Evet bunu ben de düşündüm. Encoderim 500 pals.. Acaba 2-3 kat fazla çözünürlüklü bir enkoder kullansam olur mu? Satın alıp denemek lazım.

Frenli motor kullanmayı düşünseniz.
Kullandım ancak sürücü run/forward ı kesse bile dc injection yaparken fren kilitliyor ve sürücü hataya geçiyor. DC injection'u da geçip ondan sonra fren yaptırırsam bu sefer bir işe yaramıyor.

Bence encoder hassasiyeti ile ilgili bir sorun yok, sonuçta hata miktarını görebiliyorsunuz değil mi?
Frenleme kullanmazsanız ataletten dolayı fazladan dönecektir ve bu miktar düzensiz olur, hedeflenen palsten önce dur komutu yollasanız yine olmaz.. Fren şart gibi görünüyor.

Duruşten önceki çalışma frekansını 5 Hz'in altına indirebiliyor musunuz? Bu mümkünse hata oranınız azalacaktır.

Kullandığınız sürücü hangisidir bilmiyorum ama, çoğu sürücü motorun yavaşlaması/durması esnasında oluşan rejeneratif enerjiden dolayı aşırı gerilim hatasına geçmemek için duruş süresini otomatik olarak uzatır (Omron sürücülerde "Stall Prevention" olarak geçer). Bu fonksiyonu kapatıp, gerekirse (sürücü alarma geçerse) frenleme direnci kullanmanız gerekir. Enkoder çözünürülüğünüz ne olursa olsun, sürücünüz ayarladığınız sürede frekansını düşürmüyorsa, kaçırma kaçınılmaz olur...

Kullandığınız sürücü hangisidir bilmiyorum ama, çoğu sürücü motorun yavaşlaması/durması esnasında oluşan rejeneratif enerjiden dolayı aşırı gerilim hatasına geçmemek için duruş süresini otomatik olarak uzatır (Omron sürücülerde "Stall Prevention" olarak geçer). Bu fonksiyonu kapatıp, gerekirse (sürücü alarma geçerse) frenleme direnci kullanmanız gerekir. Enkoder çözünürülüğünüz ne olursa olsun, sürücünüz ayarladığınız sürede frekansını düşürmüyorsa, kaçırma kaçınılmaz olur...

Duruşten önceki çalışma frekansını 5 Hz'in altına indirebiliyor musunuz? Bu mümkünse hata oranınız azalacaktır.

Cevaplar için teşekkürler. Bu iki öneri benim çözümüme yaklaştı. Sürücünün ikinci hızını 1.5 hz civarına taşıdım. Yavaşlama oranını da iyice kıstım. Gerçek hız değerini de mümkün olduğu kadar düşürdüm. Şu an kaçırmayı iyice azalttık ancak tabi sıfır yapamadık. Toleranslar dahiline yakın olduğu için bu ayarlarla kullanıyorum şu an. Bakalım ne olacak.

Analyzer

Sayın Analyzer Step motor seceneğini degerlendirdinizmi acaba oda servo motordan daha hesablı olabilir.

eger uygulamada plc varsa , servo motor da kullansan step motor da kullansan kaciracaktir
cunki bu bir yazılım hatasıdır , yazılımında ozel bir degisiklik yapman lazım , interrupt kullanman lazım

geçenlerde Ankara da Mitsubishi Electric in türkiye sorumlusu olan bir firmanın verdiği seminere katılmıştım orada yanlış hatırlamıyorsam frekans invertörüyle yaptıkları bir uygulamadan bahsetmişlerdi. bu uygulama sayesinde servo motora gerek kalmadığını söylemişlerdi. orayı ararsanız sanırım yardımcı olacaklardır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri