Şantiye Staj Defteri

burcinnn

Üye
arkadaşlar şantiyede elektrik mühendisinin yanında staj yapıyorum staj defterinde ne tür bilgiler vermem gerekir.elinde bu tarz bir defter olan yardımcı olabilir mi örnek olması açısından şimdiden teşekkürler:eek:

Fabrika şantiyesinde mi staj yapıyorsunuz? Şantiyenin hangi evresinde staj yaptınız? Biraz bilgi verirseniz ona göre yardımcı olabiliriz.

Staj defterinde mühendis olduğun için teknik verilere ağırlık vermelisin. Mesela 2500A+1000A busbar 1600kVA güç üreten kuru tip ana besleme trafosuna bağlama işlemi yapıldı. Daha sonra trafo ile kesicili giriş-çıkış hücresine bağlandı. Bu bağlantı sırasında 1x95+25 XLPE tipinde kablo kullanıldı. Basit olarak bu şekilde yazabilirsin.

tokinin inşaat şantiyesinde elektrik mühendisinin yanında staj yapıyorum;ama açıkçası stj defterine tam olarak ne yazmam gerektiğini bilmiyorum stajım 40 iş günü ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

tokinin inşaat şantiyesinde elektrik mühendisinin yanında staj yapıyorum;ama açıkçası stj defterine tam olarak ne yazmam gerektiğini bilmiyorum stajım 40 iş günü ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Anladım. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.
İlk başta yanında bulunduğun mühendisin peşini hiç bırakma. Önemli-önemsiz aklına takılan herşeyi sor ve aktif ol. Autocad biliyorsan proje çıkarmaya çalış. Eğer bilmiyorsan bağlı bulunduğun mühendisten yardım alıp birşeyler çizmeye çalış. Şantiyenin besleme,aydınlatma gibi projelerini incele. İnşaat ne durumda bilmiyorum ama uygulama yaparken işçileri takip et. Formen teknik olarak birçok şey aktarabilir sana. Arada takım çantanı al, baretini tak çıkan ufak tefek problemlere mudehale etmeye çalış. Birşeyler öğrenmek istiyorsan şantiye güzel bir seçimdir;)

Staj defterine de gün içinde yapılan uygulamaları ve bunlardan öğrendiklerini yazmalısın.

arkadaşlar şantiyede elektrik mühendisinin yanında staj yapıyorum staj defterinde ne tür bilgiler vermem gerekir.elinde bu tarz bir defter olan yardımcı olabilir mi örnek olması açısından şimdiden teşekkürler:eek:

1)Alt yapı kablo montaj ve uygulanması. Uygulanan kanal detayları. Çizmişlerse projenden örnek vererek.
2)Alçak gerilim dağıtım sistemi, kesit hesabı. Projenden örnek vererek.
3)İç tesisat bağlantıları(adi,komitatör,vaeviyen anahtar şema),kablo renk kodları.
4)Zayıf akım projeleri. Diafon,telefon,data tesisatları.Projeden örnekler vererek.
5)yıldırımdan korunma ve topraklama tesisatı hakkında bilgiler. Projeden örnek vererek.
6)Çevre aydınlatma tesisatı.
7)Trafo gücünün belirlenmesi.
8)Malzeme seçimi özellikle Şalt malzeme seçimi aranan kriterler.
9)Test kontrol devreye alma. (O aşamayı görebildiysen eğer.)

Saha uygulama fotoğraflarıyla yukarıdaki bilgileri harmanlarsan güzel bir staj defteri hazırlamış olursun.

çok sağolun yardımlarınız için,teşekkür ederim

mrhblae,bende trafo üreten bi fabrikada staj yaptm fakat calışanlar hep erkek olduğu için 1hafta sonra staja gelme istersen dediler ve bir staj defteri yazamadım sedece nüve hakkında bilgim var lütfen yardım edermsniz

Size bir hafta sonra gelme istersen diyen yönetici seni düşünerek demiş bunu fakat senin öğrenebileceğin bir çok şeyden de men etmiş. Staj defterini yazmak işin prosedür kısmı. Kimse sana bunu böyle mi yaptın demiyor. Veriyorsun tamam diyor. Önemli olan işin nasıl yapıldığını, mantığını, pratiğini görmen ve öğrenmendir. Trafo üretimi konusunda sana pek yardımcı olamayacağım. Hala fırsatın varsa farklı yerlerde birşeyler öğrenmeye çalış. Staj yapmak için değil kendin için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri