kumanda sorusu yardım

canj23

Üye
soru: Bir stop iki startla 2 adet 3 fazlı asenkron motora kumanda edilecektir. 1. starta basıldığında 1. motor
hemen çalışacak, 10 sn. sonra 2. motor çalışacak, 1. motor duracak. 10 sn. sonra 2. motor çalışacak 1.
motor duracak. Sistem stoba basıncaya kadar devam edecek. 2. starta basıldığında 1. sistem duracak 2.
motor 10 sn. çalışıp 10 sn. sonra duracak. Stoba basıncaya kadar bu işlem devam edecek.
şimdiden tşk. ediyorum arkadaşlar...

arkadasım soruda bı yanlıslık var sanırım 1 sıstem 2 motoru hep calısacak dıyonda hep calısıor ztn hiç durmuyor senın soruna gore. 1. starta basıldığında 1. motor
hemen çalışacak, 10 sn. sonra 2. motor çalışacak, 1. motor duracak. 10 sn. sonra 2. motor duracak olması gerekmıyor mu ?

evet 10 sonrada 2. motor duracak 1 motor çalışmaya tekrar başlayıp periyodik olarak 2. start btonuna basana kadar devam edicek 2. starta bastıgımda 2. motor çalışıp ayarlanan süre sonunda duracaktır...

arkadaşım sorunu net yaz çizip linkini vereyim,yardımcı olayım

al kardeşim burda çizdim.Benim çizdiğim devre 1 starta bastığında 1.motor devreye giriyor.10saniye sonra 1 çıkıyor 2.motor devreye giriyor.bu işlem stop butonuna basıncaya kadar devam ediyor.
2.starta bastığında 1.starta bastığımdaki işlemler devam ediyor bile olsa 1. sistem duruyor. 2.motor 10 sn arayla periyodik olarak stopa basıncaya kadar devam ediyor. Eğer bir eksiklik veya fazlalık varsa söyle düzelteyim.
Benim anladığım bu yazdıklarından kolay gelsin.

syn karahusnu tek eksik 2.starta basıldıgında periyodik olarak çalışıp durmak yerine 10 saniye çalışıp duracaktır...tşk ederim herşey için

devrenizi kontrol ettim fakat iyi bir kumanda devresinin özelligi en az malzeme en az kontak kullanarak en basit en anlaşılır şekilde çizilmesidir bunları dikkate alırsanız çok sevinirim...

O zaman 2. kısımdaki ZR4 ve K rölesini iptal edersin. 3 kontaktör ve 3 Zaman rölesi ile istediğin devre tamamlanmış olur. Eğer daha az malzeme istiyosan PLC ye geçiş yapmak lazım kardeşim kumanda ile en az malzeme ve en az kontak bu kadar olur. Daha iyisi our diyosan sen yap ben göreyim.Kolay gelsin...

bunun çizimini sana nsl göndercem:) birde şu var arkadaşım sürücüyü programlıyosun motora istediğin hızı zamanı yönünü duruş kalkış voltajı bile ayarlaman mümkün

yalnızca sürücü ile plc olmadan yani mA göndermeden nasıl yapabilirsin çok merak ettim kardeşim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular

Geri