Esc li fırçasız motor için dijital bec akımı

custox

Üye
Arkadaşlar elimde bir adet fırçasız motor ve esc si mevcut,bu motoru analog olarak servo tester diye bir cihazla sürebiliyorum,dijital olarak görev yapacak bir servo tester varmıdır,bu motoru nasıl sürebilirim..Kullandığım servo tester linki : HobbyKing R/C Hobby Store : Turnigy Servo Tester

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Digital olarak görev yapmak ne demek..
Bilgisayardan %50-%70 hızla çalış demek gibi mi.. ?

Motoru daha doğrusu ESC yi sürmek için 50Hz lik %5-%10 arasında duty' si değişen bir PWM sinyalini ESC ye vermek gerekli.
Sinyali üretmek için basit bir PIC kullanabilirsiniz. 555 de olur ama digital olayı ?

Enerjiyi verdiğim zaman belli bir hızdaa çalışmaya başlasın demek istiyorum.Buna ait pic yazılımı ve devre şeması elinizde varmı ismail bey..

Şema zaten çok basit. Bir PIC standart bağlantısına ek olarak sadece bir pinden çıkış almak gerekir.
Eğer kapalı çevrim ile kontrol edilen, sabit, net bir devir hızında dönmesini istemiyorsanız yazılımda oldukça basit.
Sorun şu ki uğraştığım işlemciler 16bit ve üzeri olanlar. Öte yandan bu iş için 12F serisi bir PIC bile yeterli. 16bitlik işlemci konusu sizin için sorun değilse basit bir yazılım verebilirim. Bana sadece şu işlemci ile çalıyorum demeniz yeterli.

PIC diye sormuşsunuz ama bahsedilmeyen özel bir şey yoksa 555 ile de yapılabilir. Goggle da 555 devrelerini ararsanız bir çok örnek bulabilirsiniz.

Elimde pic16F628 ve programlayıcısı mevcut hocam..

Şema zaten çok basit. Bir PIC standart bağlantısına ek olarak sadece bir pinden çıkış almak gerekir.
Eğer kapalı çevrim ile kontrol edilen, sabit, net bir devir hızında dönmesini istemiyorsanız yazılımda oldukça basit.
Sorun şu ki uğraştığım işlemciler 16bit ve üzeri olanlar. Öte yandan bu iş için 12F serisi bir PIC bile yeterli. 16bitlik işlemci konusu sizin için sorun değilse basit bir yazılım verebilirim. Bana sadece şu işlemci ile çalıyorum demeniz yeterli.

PIC diye sormuşsunuz ama bahsedilmeyen özel bir şey yoksa 555 ile de yapılabilir. Goggle da 555 devrelerini ararsanız bir çok örnek bulabilirsiniz.

dijital servolar 300-400hz arasında çalışıyor diye biliyorum, 555 li devreler ile dijital servo testi yapılabilirmi acaba?
Benim de elimde yüksek torklu dijital bir servo var, hobbyking den simple servo tester diye bir cihaz aldım ancak servo kararsız çalışıyor, acaba dijital olmasından mı kaynaklanıyor? Sabir bir yerde durması gerektiği zaman titreme yapıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,181
Kullanıcılar
449,948
Son üye
ugur666

Yeni konular

Geri