fırçasız dc motor sürücü

grydn

Üye
arkadaşlar pwm ile 24V dc 3 faz fırçasız dc motor sürücü devresi tasarlamak istiyorum ama takıldığım bazı yerler var...

1) 3 faz için 6 igbt ve bunları sürmek için ir211o kullanmayı düşündüm. bazı örnekler de tranzistör harince motorun bir fazına 1 pin daha bağlanıyo yani 6 tranzistör için 1 de fazladan pin kullanılmış kafam karıştı amaç ne olabilir??

2) akım geribeslemesi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim?

yardımcı olursanız sevinirim...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nereye kadar geldİĞİnİ anlatirsan sana yardim edebİlİrİm gÜÇ kati tasarimini en son tasarlarsin sÜrÜcÜ, kontrol ve gerİ besleme kismi daha Önemlİ
saygilar.

işlemci katında pwm için 16f877 kullandım. Hız kontrolü için 2, başla dur için 2, yön için 2 buton kullandım. 6 tane tranzsitör için çıkış var. 3 tane de sensör girişi için pin ayırdım işlemciden. eksiğim var mı? bide lcd ekledim hızı görebilmek için... şimdilik bu kadar güç katında ileryemedim bi türlü :(

pic kısmınnın tetiklme algoritmasını çıkarttınmı yani komitasyon işlemini gerçekleştireceğin geri beslemeye göre hangi çıkışları aktif edeceğini çıkarttınmı?
Saygılar.

Hall sensöründen gelen konum bilgisini kastediyosun heralde motor datasheetlerinde var o bilgiler. rotorun konumuna göre sensörden gelen bilgi ile hangi fazların sürüleceği belli... onun dışında işlemci katında 16f877 yerine 18f4431 kullanmayı düşündüm motor sürücü devreleri için daha kullanışlı olduğunu söylediler.

bu arada microchip in an899 datasheetinde bu konu anlatılmış ordada aynı işlemciyi kullanıyo.geribeslemeyi ordan almayı düşündüm ama çok kompleks gibi geldi bana ama tam olarak konuyu bilmediğim için pek fikir yürütemedim. ayrıca geri besleme için yüksek wattlı bir direnç üzerinden işlemciyle gerilim okuma yapabilrsin dediler sizce nasıl olur fikrinizi öğrenebilir miyim??

konu aslında çok karışık ve kompleks değil
geri beslemeden aldığın konum bilgisine göre çıkış transistörlerinin aktif edilmesi,
fakat okadar kolay değil konum sensörlerini motorun pozisyonuna göre en iyi komitasyonu yapacak şekilde pozisyonlaman gerekiyor.
bensana işin lojik mantığını gönderiyorum
burda 6 adet " and " kapısı kullanılmış and kapılarının bir ucu pwm işaret ile tetikleniyor. bu mantığı birincele ondan sonra tekrar konuşalım

saygılar.

1yvpmq.jpg

Öncelikle yardımın için teşekkür ederim. verdiğin lojik devreyi inceledim. anladığım kadarıyla bu devreyle konum sensörlerinden gelen bilgiler kullanılarak hangi tranzistörlerin sürüleceğini belirliyoruz. mesela örnek olarak 110 değeri sensörlerden gönderildiğinde pwm in high seviyede olduğu sürüce U2 B and kapısı sonucu lojik 1 oluyo diğerleri lojik 0. böylece BV ve BX tarnzistörleri sürülüyo...

Ben bu işelem için işlemci kullanmayı düşündüm.anlık olarak sensörden gelen konum bilgisini kontrol edip buna uygun sürücü tablosu kullanmayı düşünüyorum.bu bilgilerde motor datasheetinde var bildiğim kadarıyla...

mrb arkadaşlar benimde fırçasız dc motor sürücü kart şemasına ihtiyacım var çok ama çok acil msn adresimi yazıyom (***@hotmail.com)eğer yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben de fırçasız dc motorun robot koluyla kontrolünü yapmaya çalışıyorum.
Ama bunun için hazır sürücü devresi bulabilir miyim?
Önerdiğiniz bi devre ya da link var mı?
Yardım ederseniz çok sevinirim.

selam arkadaşlar yukarıda yazmışsınız ama ben konuya çok hakim olmadığım için pek anlamadım. pic ile fırçasız dc motor kontrolü yapmak istiyorum bunu, kapalı ,%25 ,%50, %75 ve %100 pwm ile butonlu yapmak istiyorum biraz fikir verebilir misiniz yada yapan arkadaş varsa devresinin linkini atabilir mi? şimdiden teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri