Büyükbaş Hayvan Çiftliği

Mardahan

Üye
Ustalar ilginç bir sorunum var... Belki aramızdan biri daha önce uygulamıştır.

Müşterim çiftlik sahibi; kontrolu dışında hayvanların birbiri üzerine binmesini istemiyor. Boğalarla inekler mecburen aynı yerde. Başka bir şehirdeki çiftlikte olduğunu duymuş.
Sistem yaklaşık çarpışan arabalardakine benziyor sanırım. Belli bir yükseklikte, üzerinde enerji taşıyan kafes sistemi olacak ve bu kafese elektrik verilecek. Boğa diğerinin üstüne çıktığında kafese deyip çarpılacak, (gülmeyin)işi yarım bırakıp inecek.
Buraya kadar tamamda, burada hayvanı öldürmeden caydırıcı olacak voltaj ne ?
Benim asıl sorum bu...

Yanıtlarınızı bekliyorum...

Bir uğraşmadığım boğaların şeyi kalmıştı hani, o da oldu...:D:D:D

60-100 arası olabilir ama yine de zararlı olabilir iyice araştırmak lazım. çünkü 48 den itibaren insanı çarptığını ve 110 dan sonra tehlikeli olduğunu düşünürsek 60 - 100 arası bir gerilim olabilir. Ama bu tabiki rasgele bir değer. iyice düşünmek lazım

Gerilim çoklayıcılar ile çok düşük akımlarda fakat yüksek voltajlarda verebilirsin bir ara meşhur olan şoklayıcı tabancalar gibi ya da manyeto gibi işte.sonuçta gerilim çoklayıcılar ile bu işi çözersin, bence hayvanların o işi yapmasını yarım bıraktıracak kadar yeterli olur :))))

Gerilim çoklayıcılar ile çok düşük akımlarda fakat yüksek voltajlarda verebilirsin bir ara meşhur olan şoklayıcı tabancalar gibi ya da manyeto gibi işte.sonuçta gerilim çoklayıcılar ile bu işi çözersin, bence hayvanların o işi yapmasını yarım bıraktıracak kadar yeterli olur :))))

Evet aslında benim de tam olarak düşündüğüm budur.
sercav arkadaşımın dediği gibi 220 değilde, birkaç bin volt vermeyi düşünüyorum...
Tabi sizin dediğiniz gibi kontrollu ve düşük akımlı...
Bunu yapacak cihaz ne ???
Umarım onuda burada çözeriz...

Teşekkürler...

boğalarla inekleri ayrı yerlere bağlasın yaa bizde de var çiftlik 4 tane cit çekmek bu kadar zorsa... illde masraf yapmak istiyosa iyi araştır adamın boğasını öldürüpde 3000TL de ödemede

çarpılmanın süreside önemli bence.

hayvan kısa süreli çarpılmalı. çarpıldıktan sonra kaçabilmeli.

bir şekilde hayvan çarpıldığı için kas kilitlenmesinden dolayı hareket edemez ve kaçamazsa sistemden, üst üste binen iki hayvanda telef olabilir.

kaçak akım rolesi gibi bir sistemle kısa süreli çarpma sağlanabilir gibi geliyor bana. böyle bir durumda 220 bile verebilirsin. çünkü faz - nötr arası değilde faz - toprak arası gerilimde olacağı için hayvan ve tırnakları direnç görevini göreceğinden dolayı maruz kaldığı gerilim 220 den ziyade 110 130 volt gibi birşey olacaktır. aynı zamanda kısa süreli çarpmadan dolayıda zarar görmeyecektir

ilginç ve yaratıcı bir proje.

başarılar dilerim

boğalarla inekleri ayrı yerlere bağlasın yaa bizde de var çiftlik 4 tane cit çekmek bu kadar zorsa... illde masraf yapmak istiyosa iyi araştır adamın boğasını öldürüpde 3000TL de ödemede

Önce masraf yaptı, hayvanlar çarpılmasın diye paratoner sistemi yaptık... Şimdi de "hayvanları çarptır" diyor işte...

Hayvanlar besi hayvanı. Kesim için hazırlıyorlar. Damda serbest gezen hayvanın eti daha iyi oluyormuş...

Ben işin hayvancılık boyutunu hiç bilmiyorum... (İşini düzgün yapamayana da "çoban" denmesine çok kızıyorum. Çünkü o da kendince özellikleri olan bir meslek. Ben yapamam mesela...)

Elbette amaç hayvanlara zarar vermemek. Sadece boğa da gitmez ki. Üstüne çıktığı inekte gider. Bir taşla iki kuş...
Mantığıma tam uyan bir çözüm bulamazsam yapmam zaten...

Özel hayata saygı,biraz empati kurun :D:D

:D:)

Benim korkum (bu işi becerebilirsek tabi) yeni pozisyonlar geliştirmeleri...:)

Sanırım bu işte çok kısa süreli manyeto cinsi bir akıma ihtiyacımız var. Bunu nasıl elde edebiliriz...
Biraz traji komik olsada böylesi bir iş gerçekten var arkadaşlar. Bunu uygulayan çiftlikte varmış...
Sorun nasıl uygulandığında...

Forum istatistikleri

Konular
128,377
Kullanıcılar
450,252
Son üye
Ogiloji

Yeni konular

Geri