Plastik enjeksıyon Astım yaparmı.

Gerekli havalandırma sistemi olmayan bır enjeksıyon firmasında 1 senedır calısıyorum.Yogun dumandan ötürü astım oldum.Bu konuda mevzuatı bılen varmıdır.Sonuc olarak işletmenın bu tarz şeylere karsı ne bıleyım bır havalandırma vs. yapması gerektiğini düşünüyorum.Bu konuda görüşleriniz benım ıcın cok önemli...

Merhaba
5 yılı aşkın süredir benzer makinalarla çalışıyorum ve şunu söyleyebilirim;
PVC yada içinde klor içeren (Silikon içinde geçerlidir) plastiklerin ekstrüzyon esnasındaki çıkardığı gaz insan sağlığı açısında tehlike arz eder. Solunum yolu ile vücuda girdiğinden pek tabi akciğerler başta olmak üzere vücutta kalıcı hasarlar bırakacaktır.
Havalandırma sistemlerinin kurulum maliyetini düşünen işletmeciler, basit çözüm olarak kapı ve pencerelerden oluşan hava sirkülasyonunu kullanır. Çok komiktir; işletme içine kasap vantilatörü koymayı düşünen ve bu işlere yıllarını vermiş işletmeciler gördüğüm olmuştur.
Doğru olan; başta Ekstruderin kafa kısmına kuvvetli bir davlumbaz ve muhtelif yerlere havalandırmalar koymak ve toplanan kirli havayı filtre ederek dışarıya bırakmaktır.
Bazı işletmecilerin havalandırmanın ekstrüzyon şartlarını olumsuz etkilediğini ve hatta soğumadan dolayı elektrik tüketimlarinin arttığını iddaa ettiğini duydum.
Tavsiyem en azından koruyucu bir maske kullanmanız olacaktır.
Büyük geçmiş olsun.
Saygılarımla...

Son düzenleme:
Havalandırma sistemi neden yok.pencere falanda yok mu...
Plastik enjeksiyon işi ile uğraşan bir işyeri için bunun maliyeti
devede kulaktır.

Merhaba
5 yılı aşkın süredir benzer makinalarla çalışıyorum ve şunu söyleyebilirim;
PVC yada içinde klor içeren (Silikon içinde geçerlidir) plastiklerin ekstrüzyon esnasındaki çıkardığı gaz insan sağlığı açısında tehlike arz eder. Solunum yolu ile vücuda girdiğinden pek tabi akciğerler başta olmak üzere vücutta kalıcı hasarlar bırakacaktır.
Havalandırma sistemlerinin kurulum maliyetini düşünen işletmeciler, basit çözüm olarak kapı ve pencerelerden oluşan hava sirkülasyonunu kullanır. Çok komiktir; işletme içine kasap vantilatörü koymayı düşünen ve bu işlere yıllarını vermiş işletmeciler gördüğüm olmuştur.
Doğru olan; başta Ekstruderin kafa kısmına kuvvetli bir davlumbaz ve muhtelif yerlere havalandırmalar koymak ve toplanan kirli havayı filtre ederek dışarıya bırakmaktır.
Bazı işletmecilerin havalandırmanın ekstrüzyon şartlarını olumsuz etkilediğini ve hatta soğumadan dolayı elektrik tüketimlarinin arttığını iddaa ettiğini duydum.
Tavsiyem en azından koruyucu bir maske kullanmanız olacaktır.
Büyük geçmiş olsun.
Saygılarımla...

bılgılerın ıcın tesekkur ederım.Aynen bahsettıgın gıbı bıkac pencere ıle havalandırma yapılıyor.Bende iş kanunun 24. maddesı geregı saglık acısından ıstıfa ettıgımı noter ıhbarlı fırmaya bıldırdım ve astım olduguma daır raporda verdım.Bu baglamda fırma ıstıfamı kabul etmedı 3 iş gunu sonunda muhtemelen bana dava acıcaklar.İşi ihbar süresini bıtırmeden bıraktıgım ıcın.
24.Mad. geregı hemen işten ayrılma hakkım var.

Bu kararı vermeden bir hukukçuya danıştınmı? Anlattığın kadarıyla tam olarak doğru yaptığını söyleyemeyeceğim. gerçek şu ki amacın tazminatını alıp işten ayrılmak ise yöneticin ile anlaşmak daha mantıklı. şöyleki tahmin ettiğin kadar kısa zamanda sonuç alamayabilirsin. Şayet amaç sağlık problemlerinden işi bırakmak ise notere falan ne gerek vardı. Yine yöneticin ile konuşup yapsaydın en azından haklarını alırdın (insaflarına kalmış).
yok beni hasta ettiler tazminat davası açacağım dersen, Allah kolaylık versin.
Düşünüyorum ki; senin 4 hafta çalışmanki 1.5 yıla kadar 4 haftadır, onlara bişey katmaz tam tersi istifa edeni neredeyse hiçbir firma çalıştırmak istemez, tam tersi tazminatını ödeyerek bir sonraki işgünü iş akdini fesh eder.
istifanın haklı nedenlere dayanması senin kıdem tazminatını almanı gerektirir. lakin süreç çok uzun... 1 yıl için değmez...
Saygılarımla...

Bu kararı vermeden bir hukukçuya danıştınmı? Anlattığın kadarıyla tam olarak doğru yaptığını söyleyemeyeceğim. gerçek şu ki amacın tazminatını alıp işten ayrılmak ise yöneticin ile anlaşmak daha mantıklı. şöyleki tahmin ettiğin kadar kısa zamanda sonuç alamayabilirsin. Şayet amaç sağlık problemlerinden işi bırakmak ise notere falan ne gerek vardı. Yine yöneticin ile konuşup yapsaydın en azından haklarını alırdın (insaflarına kalmış).
yok beni hasta ettiler tazminat davası açacağım dersen, Allah kolaylık versin.
Düşünüyorum ki; senin 4 hafta çalışmanki 1.5 yıla kadar 4 haftadır, onlara bişey katmaz tam tersi istifa edeni neredeyse hiçbir firma çalıştırmak istemez, tam tersi tazminatını ödeyerek bir sonraki işgünü iş akdini fesh eder.
istifanın haklı nedenlere dayanması senin kıdem tazminatını almanı gerektirir. lakin süreç çok uzun... 1 yıl için değmez...
Saygılarımla...

Ancak ben uzlaşma yoluna gıttım.Onlar yanaşmadılar ve üstüne üstlük benı tek basıma bır odaya cekıp tehdıt ettıler.Bizim yapıcaklarımızdan haberın yok basına neler gelıcek dusunemezsın bıle yargı yoluna gıtme gıbısınden..
Bugun ogrnedım kı benı ihbar suremı bıtırmedım dıe mahkemeye vermısler.Ancak noter vasıtası ıle onlara ıstıfamın saglık nedenı ıle madde 24ün gerektırdıgı gıbı davrandım sizce bişey elde ederlermı??
konu hakkında goruslerınız benım ıcın cok onemlı şimdiden sıkıntıya gırdım.
Şunuda eklemek ısterım Meslek hastalıkları hastanesınden gereklı tetkıklerı yaptırdım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri