UPS voltaj sorunu ve şarj

turzek

Üye
Tunçmatik 600VA UPS'de 7A akü vardı. 9A ile değiştirdim ve kullanıyordum. Şarj süresi daha uzun olsada nasıl olsa elektrikler fazla kesilmediğinden nasıl olsa dolar sesim ve 12A akü bağladım. 127W LCD televizyonu 20 dakika çalıştırmaktadır.
Bir saate yakın çalıştırması lazım diye düşünüyordum.

UPS Aküden çalışınca daha önce 190 V AC voltajı veriyordu. Şimdi 160V elektrik çıkışı var neden olabilir?
Akü şarj akımını 13.5 V ölçtüm fakat 24 saat şarj sonrası 14 V ölçtüm. Kabloları söktüğümde akü voltajı 13.5 V.
UPS kendini kapattığında akü voltajı 12V.

Bu UPS ile 12A akü kullanımı nasıl olur? Şarj sorunu olur mu? Çözülebilir mi?
Bu akü 20 dakikada bitmesi tam şarj olmadığı anlamına mı gelir?
UPS çıkış voltajının düşmesinin sebebi ne olabilir?
İlgilenenlere teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
çıkış geriliminin düşük görünmesi ups nin yapısı ile ilgili ve normali bu. yüke bindikçe artar.
akünün götürdüğü süre de normale yakın geldi bana bilemeyeceğim

lcd tv 10.6 amper çekiyor. Cihazın kendi üstünde harcadığı ile 12amper olarak düşün.Bu durumda akü şarj olmamış.Sarj kartında şarj gerilimi ayarlana bilinir.Ama fazla akım çekeceğinden ısınma problemi ortaya çıkar ve arızalana bilir.Tabi aldığın akünün bayat akü olma ihtimalide var

UPS akü boştan kapandıktan sonra 12V görmen normal. yük altında iken 10 V seviyelerine düşmüştür. Bu tip cihazlarda akü yü büyütmek çok sağlıklı olmaz. Cünkü cihazın şarj akımı 0,7A olup bu akımla 12ah aküyü ya çok uzun sürede şarj eder yada şarj kartına zarar verebilir.

sağlıklı ve yeni bir akünün(12volt olanından bahsediyorum)tam şarzlı voltajı 13.6 volttur.şarzda iken 14 volt görülebilir.bu normaldir.eğer şarz kesildiğinde 12 volta düşüyorsa akü ömrünü tamamlamış demektir.eğer akü ups üzerinde ve yükü besliyorsa 13.6 volttan kademeli olarak ve yavaş yavaş13 12 11 hatta 10 volta kadar düşer ama bu düşme yavaş olur.eğer hızlı oluyorsa aküyü değişmelisin.(13.6 volttan 11 volta birkaç dakikada düşerse)çıkışın yükte 190 volt olması hatalı.normalde 231 volttan aşağıya doğru yavaş yavaş düşer zaten iyi bir ups ise 190 gördüğünde kendini kapatır.sonuçta senin aküler ömrünü dolsurmuştur.

arkadaşlar ben her zaman yuasa marka kullandım.ortalama ömrü 4 yıldır.bu bazen 5 5.5 yılı devirdiğini gördüm.birde akülerin yeni olduğunu üzerine basılmış (kabartama olarak) üretim yılı ayı günü hatta fabrikanın hangi bandında çıktığı bilgisi yer alır.
şimdi bataya alacak olsam mayıs ayından önce üretilmiş aküyü almam.0105115...01 gün 05 ay 11 yıl son olarakda 5 rakamı üretildiği bant numarasıdır
saygılarımla

Öyle olması yani uzun süre beslemesi gerekiyor fakat inverter ve 220 dönüşüm kısmında çok ciddi güç kayıpları oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri