TV Antenlerine dikkat!! Elektrik çarpabilir!!

Mr. spark

Üye
Gemilerde çalışıyordum. Limanda idik. Arkadaşlar rica etti: ''şu anteni ayarla da biraz tv seyredelim''. Olur tabi işimiz bu. Hemen çıktım en üste. Kaptan Köprüsünün tavanına. Tv anteni orada idi, küpeşte dediğimiz demir korkuluklara
bağlanmış basit, bildiğimiz eski tip bir tv anteni. Tabi vericilere çevrilince daha iyi tv seyredilir.Bir ayağımla bir küpeşteye bastım, bir elimle bir küpeşteyi tuttum, bir elimle de antene uzandım tutup verici yönüne çevireceğim. Tam o anda film koptu. Aynı elektrikli sandalyede idam cezası verilen mahkum gibi
şiddetle sallandığımı, başımın korkunç derecede ısındığını, korkunç bir ızdırap çektiğimi hatırlıyorum.Sağ elim yarım metre yukarda anteni tutmuşum. Vücudumun sarsıntısından gözlüğüm fırlamış, sol ayağım yuvarlak küpeşte demirinden kaymış yere, vücut ağırlığım baskın gelip yerçekimine uyarak sağ avucum anteni bırakmak zorunda kalmış ve yere inmişim. Sağ ve sol avuçlarımda yanıklar oluştu. Dizimde yere vurmadan ötürü şişmeler ağrılar falan. Yani 1 metre falan yükseklikten düştüm ama anteni tutan elim öyle kasılmış ki yukarı pozisyonda olmasa elektriğe kapanıp gidecem kurtuluş yok. Neyse kurtulduk. Allaha şükür. Hiç aklıma gelmedi ki antende elektrik olsun.
Ama tv çok eski model imiş lambalılardan. 17 sene önce oluyor bu olay. elektronik kartta şaseye 220 volt geçiyor ve doğruca anten kablosunun örgüsü ile yukarı antene gidiyor ölüm tuzağı. Hiç unutmuyorum. Arkadaşlardan biri demişti sonradan ''yahu fişi ters takınca çarpmıyordu, öbür türlü takınca çarpıyordu, ne bilelim sen işten anlıyon diye de söylemedik''
Amann dikkat arkadaşlar özellikle çatılarda uğraşanlar, benim gibi düz yere de düşemeyebilirsiniz haa..

neden direkt fişin bir ucu şaseye verilmiş olsun ki diye düşünüyorum bu sonucu da arkadaşının fişi ters takınca çarpmıyor demesinden yola çıkarak buldum

muhtemelen faz , anten kablosunun blendaj kısmı ile yukarı çıktı

:(
geçmiş olsun

Büyük geçmiş olsun.Rabbim sizi sevdiklerinize ve ailenize bağışlamış.Ama günümüz Tv lerinde artık anten kablosuna 12 V.luk besleme idiyor sanırım.Daha doğrusu bizim buralarda yerel anten devri kapandı.Herkes dijital uydu alıcısı kullanıyor.
Bundan 5 sene sonra bahsetmiş olduğunuz anteni çocuklarımız "aaa o da neymiş öyle " diyecekler:)
Bizim eski motorlu zaman röleleri şimdi elektronik tip olduğundan motorlu zaman rölelerine bakışımız gibi:)

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri