Tv için uzaktan kumanda nasil yapılır?

propanol

Üye
yok tv nin kumandası yok uydunun kumandası falan bir sürü kumanda oldu ben bunları tek bir kumanda üzerinde toplamak istiyorum... biliyorum piyasada bir sürü multikumandalar var ama hiçbiri tam performans vermiyoo.. o yüzden bende kendim bi kumanda yapmak istiyorum bunun neler yapmam gerek bana yardımcı olurmusunuz?

sn propanol bildiğiniz gibi tv kumandaları ir protokol ile çalışmaktadır
yani kızıl ötesi ledin modülasyonla seri olarak tv deki alıcı göze
gönderir tv alıcısı da bu bilgiyi demodüle eder (çözer) böylece birden fazla fonksiyon tv ye
gönderilir
sizin birden fazla cihazı kontrol etmeniz için öncelikle kullandığınız kumandaların
cihazları kontrol etmek için gönderilen seri bilgileri öğrenmeniz ve yazacağınız program da göz önünde bulundurmanız gerekir
ayrıca bu iletişim yapılırken baud rate (bit hızı ) farkı göz önünde bulundurulmalıdır
elektronik bölümünde ir ile ilgili çalışmalar eklemiştim
incelersen ilham kaynağı olabilir
kolay gelsin ;)

ilgin için teşekkür ederim... ama ben bahsettiğin konuları bulamadım... seri bilgileri bi şekilde aldık diyelim.. bit hızlarını nasıl bulucaz? hadi onlarıda bulduk diyelim... nasıl bir program yazmalıyız... nasıl bir devre hazırlamalıyız... bana daha detaylı bilgi verebilirmisin acaba?

bence daha kapsamlı bi araştırma yapmalısın sorduğun sorular gerçektende iyi araştırma sonucu bulunabilecek cevaplar ile yanıtlanabilir bence

sn propanol şimdilik elimde kaynak yok arayıp bakacam
bulursam en kısa zamanda eklerim

sn propanol elimde olmayan nedenlerden dolayı şimdilik bunları verebiliyorum proje alıntıdır

Ekli dosyalar

• IR kontrol.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 29
şöyle yapsak olmazmı mesela ir led' e pic den 35 khz gönderdiğimizde alıcı da puls okusa 35 khz geldiğinde şunu yap gibi 40 khz geldiinde bunu yap desek veri göndermek yerine bu daha basit olabilirmi???

evet arkadaşlar cvp yokmu. bu şekilde yapsak olmazmı???? ???

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşım önerdiğiniz teknik biraz zor olacaktır aslında tek frekansta
farklı bilgilerle iletişim kurulması daha kolaydır
zaten tv veya diğer kumandalı cihazlardaki teknik de aynıdır
birde alıcı her frekanstaki modüleli bilgiyi çözmez
standart 36 38 40 42 KHz bulunur

Amaç böyle bişiyi üretmek ise Elbette saygı duyarım ben rf kumandalardan bilgi okumaya çalışmıştım ama rf kumandalardan gelen bilgiler hiç bir zaman peş peşe aynı çıkmadı yani bu benim yazdığım programın problemi de olabilir pt entegrelerinin modulasyonu neticesi de olabilir bişiy diyemem...

Ama Akıllı kumandalar var bilgileri kaydediyorsunuz o kayıttaki bilgileri kullanıyor tabii ki araştırmadan bir cevap yazıyorum ne kadar doğru bilmem ama birde şöyle bir sorun var ki bu akıllı kumandalar ne kadar akıllı yani kaç tane kumandayı kayıt edebiliyor bir araştırmakta fayda var cep telefonu ile yapılabilecek bir uygulama da buldum belki işinize yarar...

http://www.fullprogramlarindir.com/smart-ir-remote-universal-ir-full-apk-indir-1-7-8.html

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri