Topraklama var ama şofben elektrik kaçırıyor

öncelikle kablo kesitin en az 3*2.5 olsun. 16a. ayrı bir sigorta koy anerjisinide mümkünse sigorta kutusundan al. fazı L nötrüde N ye bağla topraklamayıda rezistansın veya boylerin gövdesine bağla. ayrıca k.a rolen yoksa taktır.slm

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşım bu sournu çözdüysen sebep neymiş öğrenelim yahu merak ettim

yukarıdaki yazıları okudum gerçi konu eskimiş ama sorduğun için yazma gereği duydum öncelikle 30 ma k.a rolesi olsaydı bu kadar fazla yorum boşuna yapılmamış ve kimsede çarpılmamış olurdu.bu arızada nötr ve toprak sorunu olduğu kesin topraklamaya bakıp kontrol kalemiyle fazı görüyorsanız nötr ve toprak karıştırılmış demektir. k .a roleleri biz elektrikçilerin işini aslında çok kolaylaştırmaktadır. mesela böyle bir arızada role takılı olsaydı seri lambayı alır lambanın bir ucunu faza diğerinide diğer iki kablodan birine değdirdiğimde role atıyorsa o topraktır.diğerine değdirdiğimizde lamba yanıyorsa o nötrdür. lamba har iki uçtada yanıyorsa topraklama yoktur.her iki kabloda nötre bağlanmış demektir. lamba her iki uca değdirdiğimizde ikisindede role atıyorsa o zamanda nötr yoktur. heriki kabloda topraklamaya bağlı demektir. her iki kabloda topraklamaya bağlıysa biz şohbene bağladığımızda işte yukarıda anlatılan olaylar başlar yani suda elektrik olur evin bütün topraklamalarında faz olur o yüzden ne diyoruz olmazsa olmaz k.a rolesi kullanalım rike girmeyelim. slm

anladım rezistans ustam bu seri lamba olayını iyi düşünmüşsün valla. işimizi çok kolaştıracak. topraklamanın çok iyi olması da nötürün yerine geçse bile cihazı çalıştırması. yöntem çok iyi saol varol...

aslında bazı arızalar çok basit sadece doğru yöntem ve doğru yerden başlamıyoruz slm

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,061
Son üye
bediraydogan

Yeni konular

Geri