step motoru alternatör olarak kullanmak

turkcrafts

Üye
elimde 2 sargılı bir step motor var a b 0 uçları var 220 ac 50 hz 5 watt elimle bile çevirince 70 volt çıkış yapıyor şarjlı tornavida ile çalıştırdım a 0 arası 300 volt a b arası 600 volt çıkış veriyor ilk ölçümü elimle tutarak yaptım ve fena halde çarpıldım lakin enerji çıkışına bir adet 220 volt 25watt akkor flamanlı ampül bağladığım zaman enerji çıkışı 0 a düşüyor 5mt şerit led bağladım elimle döndürdüğümde yakmayı başardı sorum şu:

600 voltu boşta iken çıkaran bir motor güce binince neden akım çıkartmıyor ben bu motoru 50 cm kanatları olan rüzgar gülüme bağlayacağım nasıl bir regülasyon yapmalıyımki ac yada dc stabil bir enerji elde edeyim.?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çünkü bu motorun gücü 25 w.dan çok daha düşük. 5 mt şerit ledin gücü kaç watt ?
Çözüm olarak 220/12 v.luk bir trafo kullanılabilir. Motor çıkışını trafoya girersiniz, çıkışından 12 v. alınır. Bunu da bir köprü diyotla doğrultarak akü şarjında kullanabilirsiniz.

Sn ŞEF im cevabınız için çok teşekürler led şerit 12 volt 5watt sanırım elimdeki motorun kaç watt çıkardığını nasıl ölçebilirim birde trafo yerine smps kullansam daha verimli olurmu

Elinizde akım ölçebilen ölçü aleti varsa, proplarını akım ölçmeye alıp, motorun uçlarına bağlayın. İkinci bir ölçü aletini de gerilim kısmına alıp, aynı kablolara bağlayın. Motoru çevirdiğinizde gerilim ve akımı görün. Birbirine çarptığınızda çıkan sonuç motorun gücü olur.
Diyelim ki gerilim 220 v. gördünüz. Akım da 0,045 amper ise motor gücü 10 watt demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri