soft starter

volky

Üye
slm arkadaşşlar delgi yapan bir makinamızvar ve üzerinde 2 adet 55kw lık motorları var bu motorlar için siemens marka soft starter kullandık ve bir motorun kalkış akımı340a olarak ilk bağlandığında servisle birlikte okundu ve sürekli çalışma durumunda ise 28 a olduğu gözlendi. ama daha sonrasında ben kontro için çalışırken boşta vs ölçtüğümde değrler;
çift motor delgi yaparken 245a , tek motorla yapılırken 155a ve boştaki değrler ise 75a olarak okudum.acaba bunu sebebi nedir.
yorumlarınızı bekliyorum ve neyapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

55 kw motorun nominal akımı 105-110 amp. civarındadır.Softstarter,ilk yolvermede, akımı
düşük tutmak ve kademesiz yolverme için kullanılan bir cihazdır,başka bir işlevi yoktur.Nor-
mal çalışma akımlarınız çok yüksek gözüküyor.Eğer,mekanik sistemden kaynaklanan bir so-
rununuz yok ise,motorlarınız küçük seçilmiş demektir.75 amperlik akım tek motor için ise,
çok yüksek bir değerdir.340 ve 28 amp. değerleri,tek motor için normal değerlerdir.Ölçüm
değerleri değiştiğine göre,mekanik sisteminizde bir sorun var demektir.Bu çalışma durumun-
da,termiklerin de,atıyor olması gerekir.Motor rulmanları dahil,tüm mekanik sistemin gözden
geçirilmesinde yarar var.

ölçümleri direkt olarak makinanın bağlandığı jaklardan yaptığımız için olabilirmi. yada buradaki ölçüm hatalı olabilirmi.

eğer dijital pens ampermetre kullanıyorsanız pilini değiştirip yeniden ölcünüz. eğer akımlar yinede yüksekse baypas kontaktörü kullanınız. kullandığınız ürünlerde baypas kontaktörüne gerek yoktur diye yazar, ama siz yinede kullanınız sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz. tabii mekanik bir sorun yoksa

baypas kontaktörü soft starterden önce bağlanan kontaktör düzeneğimidir. çünkü onun montajında soft starter öncesinde kontaktörve 125 a lik şalterler koyuldu.

hayır softstartıra parelel bağlanır kullandığınız cihaz 3RW3047 serisi ise bunun 24 nolu kontağından alacağınız çıkış ile bu kontaktörü çektirebilirsiniz.

kullanacağımız bu baypas kontaktör ne işimize yaracak?
ayrıca arkadaşlar bu makinanın bağlı olduğu jak kısmından ölçüm yapıldığında yukarıdaki değerleri veriyor fakat;soft starter girişinden ölçtüğümüzde iki motor çalışırken 110A ve sürekli durumda tek motor için 36 a değerleri gözleniyor bunu anlayamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,312
Kullanıcılar
450,148
Son üye
AİŞTAR

Yeni konular

Geri