ses sifreleme

elif

Üye
merhaba dostlar. forum da yeniyim ve ilk olarak siz degerli dostlara bir sorum olacak. baslik tanda anlasildigi gibi telefon telsiz gibi sistemlerin haberlesirlerken ucuncu kisinin dinlemesini engellemek icin sesi sifrelemek istiyorum. arastirdim ve bunun icin iki yontemle karsilastim.
1- ne567 ton decoder ile frekans kaydirma yontemi.( ki bu yontem;e hazir telsiz lerde fazla sonuc almak biraz zor cunku telsizleriz kanal bant frekans izni +/- 5 khz kadar dir tahminime gore. yani bir cok telsiz cihazi icin bu soylenebilir)
2- a/d ile dijitale cevirip sifreleikten sonra tekrar analog yaparak yolamak ve alicida ise tersini uygulayarak.

bunlardan ilki daha kolay olmakla beraber ikincisi daha iyi bence. ama ikisindede henuz yeteri bilgiye ulasamadim. siz degerli dostlarin yardimini bekliyorum. saygilarimla

Arkadaşım merhaba
Sene 2000 cine5 yeni çıkmıştı ozmanlar 4060 entegreiyle ses şifre çözücü bir devre yapmıştım,devre şemasını
şu an bulamadı ama bulduğumda göndereceğim.4 devre hazırlayıp senin tel. 2 ve karşındakine 2 devre olmak üzere verileri şifreli olarak göndrebilirsin.girişleri ters bağlandığında şifre çözücü devre şifre yapan devre haline geliyor.Denemesini kendi tv'im de yapmıştım.basit,ucuz ve çok kullanışlı.

merhaba elif ad çeviriciler konusunda, piyasada genelde paralel çıkış veren a/d çeviriciler mevcut
bu işlemi yapabilmen için seri olarak bilgi girişi yapman gerekecektir hatırladığım kadarıyla texas instrument firmasının seri ad eviricisi olacaktı bu işlemi onunla yapabilirsin karşıdanda aynı şekilde alıp
analog a çevirebilirsin ad çevirici linki: http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/tlc1518.pdf
yanlız bir problem var
oda telsizin veya telefonun kaç kHz frekansta sesi iletebildiğidir bu işlem için minimum 20KHz lik bir ses frekansını destekleyebilmesi gerekmektedir.

eğer şahsi fikrimi almak istersen bence 1.sini yap daha kolay... :)

Arkadaşım devreyi buldum.giriş normal ses sinyalini veriyorsun çıkışı şifreliyor.Devre çalışıyor.
1999 senesinde 25-30 adet yapmıştım

Ekli dosyalar

• audio2.gif
    audio2.gif
    11.7 KB · Görüntüleme: 152
Moderatör tarafında düzenlendi:
Mekatronik45 ' Alıntı:
Arkadaşım devreyi buldum.giriş normal ses sinyalini veriyorsun çıkışı şifreliyor.Devre çalışıyor.
Selamlar efendim;

Bu devreyi bende lise zamaninda yapmistim ve soylediginiz gibi cine5 ozamanlar sifreli yayin yapiyordu ve bu devre ile sifreli yayin (sadece ses) cozuluyor.
Diger sifresiz kanallarda ise sesi sifreliyordu. Bende denedim basit ama etkili bir devre.

Gorusmek uzere...

valla ben askerde böle şeyler görmüştüm bir ucu toprağa vermek yeterli idi sanırım.

merhabalar
yazdıklarınızın üzerinden biraz uzun zaman geçmiş. sanırım ben ancak yetişebildim. şimdi benim böyle bir devre kurmam gerekiyor.
acaba bu devrenin nasıl çalıştığını anlatabilir misiniz?

bu devrenin nasıl çalıştığını anlatırmısınız

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri