Seri Gerilim Regülatör Devresi PROJE ÖDEVİ

bonibon01

Üye
Merhaba,

üniversite 2.sınıf öğrencisiyim proje ödevi olarak '' aşırı akım koruma devresi, seri gerilim regülatör, paralel gerilim regülatör'' bu devrelerden herhangi birini yapmam gerekiyor. Birde nasıl yaptığım ve kullandığım malzemeler hakkında slayt hazırlamam gerekiyor.

Konu hakkında araştırıyorum sizlerinde yardımına ihtiyacım var. Bu 3 devreden hangisini yapmalıyım?(kolaylık olarak) Yapacağım devre hakkında geniş çaplı döküman, bilgi vs.. elinizde varsa yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Series voltage regulator -------------------- Temel Elektronik Epey zaman önce bir regülatör yapmam gerekiyordu bu iki sayfaya bakmıştım hatırımda bunlar var, profesyonel anlamda yetersiz gelebilir hatta ders kitabınızda aynıları veya daha ayrıntılı olanları vardır ama hiç yoktan bildiklerimi aktarayım dedim. Kolaylık açısından sorunuza gelince bence her üçü içinde hiç kolay olmayacak devreler hazırlanabilir tabiki terside, bu sizin kullanacağınız detaya tasarlanacak devreye göre, kullanım alanına göre değişkenlik gösterir eğer linklerdeki gibi çalışma prensibini anlamak-anlatmak için bir iki transistörle yapılacaksa hiçbirinin bir zorluğu yoktur.

Series voltage regulator -------------------- Temel Elektronik Epey zaman önce bir regülatör yapmam gerekiyordu bu iki sayfaya bakmıştım hatırımda bunlar var, profesyonel anlamda yetersiz gelebilir hatta ders kitabınızda aynıları veya daha ayrıntılı olanları vardır ama hiç yoktan bildiklerimi aktarayım dedim. Kolaylık açısından sorunuza gelince bence her üçü içinde hiç kolay olmayacak devreler hazırlanabilir tabiki terside, bu sizin kullanacağınız detaya tasarlanacak devreye göre, kullanım alanına göre değişkenlik gösterir eğer linklerdeki gibi çalışma prensibini anlamak-anlatmak için bir iki transistörle yapılacaksa hiçbirinin bir zorluğu yoktur.

Çok teşekkürler yorumunuz için. Dediğiniz gibi çalışma prensibini anlamak-anlatmak için hazırlanacak bir devre ama hala nasıl yapacağımı anlamış değilim girip çıkmadığım site kalmadı hayatımda devre kurmuş tasarlamış biriside değilim. Sadece teorik bilgilere sahibim. Nasıl çıkacağım işin içinden bilmiyorum :(

Devre kurmanında bir ilki vardır :) Yapacağınız devrenin büyütülecek bir şeyi yok, alın elinize breadboard u ve malzemeleri bilmiyorsanız breaboard ın nasıl kullanıldığını öğrenin, verilen devre şemalarının nasıl kurulacağını öğrenin sonra kurun, teknik lise öğrencileri breadboard üzerine devre kuruyor bu işin büyütülecek bir tarafı yok, gerekirse üst sınıflarınızdan yarım saat rica edin gösterirler nasıl yapacağınızı. Pek yazılarak anlatılacak birşey değil ama yapacağınız iş gerçekten basit sadece size birebir gösterecek birini bulun yeter. Ben devre kurmayı netten öğrenmediğim için nette kaynak varmı bilmiyorum. eem okuyorsanız devre kurmakla çok işiniz olacak, öğrenecekleriniz size ileridede yardımcı olur.

Tekrar çok teşekkür ediyorum yarın malzemeleri ve board'ı satın alıp kurmaya çalışacağım. İnşallah yapacağım:)

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri