Selenoid Kontrol Devresi

fthkckr

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Ekte bulunan resimde bir selenoidin çekmesi ve tutması için yapılan kondansatörlü bir devre vardır.
Bu devrede ok ile gösterdiğim diyotların görevini anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• selenoid valf bağlantısı.PNG
    selenoid valf bağlantısı.PNG
    203.7 KB · Görüntüleme: 74
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektronik devrelerde bobinler zıt EMK oluşturduğu için devrenin kararlı çalışmasını önler. burada kullanılan diyotlar zıt EMK'nın geçişini engellemek için kullanılır (bildiğim kadarıyla).

Merhaba kaptan ,

Oluşan zıt emk için bobinler arasına diyot konulması gerekiyor diye biliyordum bende. Burada ki mantığı anlayamadım açıkçası. Acaba rölenin 30 - 87 uçlarından kaçak akım olduğu zaman selenoide zarar vermesin diye bu diyot sönümlendirmek amaçlı mı konulmuş

Oradaki diyotların altındaki14 ve 28 numaralı parça selenoidin bobinleri değil mi?

Yukarıda röledede aynı şekilde Lenz kanununa göre bobinde oluşan manyetik alan kaynağa zıt yönde bir akım oluşturur, bu akımı engellemek için konuluyor bu diyotlar. Benim bildiğim bu, başka bir sebebi varsa bilemiyorum.

Teşekkür ederim yardımcı olmaya çalıştığın için fakat benim devremde gösterdiğim diyotlar zıt EMK nın kısa devre olmasını sağlayamıyor bu prensibe uymuyor gördüğüm kadarıyla o yüzden tuhaf geldi

resme dikkat edilirse diyotların bobinlere paralel olduğu görülüyor.kaptan
arkadaşın dediği doğrudur.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri