RGB Led Devresi Yapımı

seçili

Üye
ARKADAŞLAR PIC 16F84A İLE RGB LED DEVRESİ DENEYİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM TEK LED TEK BUTON OLACAK BUTONA HER BASTIĞIMDA LED DEYİŞİK RENKLERDE YANACAK ÖRNEYİN KIRMIZI,MAVİ, YEŞİL,TURUNCU MOR LİLA SARI VE İSTEDİYİN HER RENKTE YANACAK BUNUN İÇİN ÖRNEK ÇALIŞMA YAPMIŞ ARKADAŞLAR VARMIDIR PROĞRAMLAMA DİLİ _PBP VEYA PROTON OLABİLİR. NETTE ARAŞTIRDIM DEVRE ŞEMASI VE KODLARI MEVCUT AMA assembly DİLİ İLE YAZILDIĞI İÇİN MANTIĞI ÇÖZEMEDİM ŞİMDİDEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

LİNKTE MEVCUT

Pic12f629 ile RGB Led sürmek « MCU Turkey

merhabalar arkadaşım..öncelikle rgb nin çalışma gerilimlerini araştır max gerilime göre hesap yapacaksın..renk çeşidi r-g-b uçlarından uygulayacağın analog sinyale göre değişir.picin herhangi bir çeşidi ile yapabilirsin tek butonla renk değiştirme olayını fakat renk sayın sınırlı olur..örneğin 16f84 ile yapacağını düşünelim.2 adet osilatör 2 adet besleme 1 adet mclr geriye 13 bacak kaldı 12 tane dersek 4 adet r için 4 adet g için 4 adet b için kullanalım bu durumda 16x16x16=4096(siyah yani yanmıyor ve beyaz dahil) renk yapabilirsin.bunları nasıl kullanacağına gelirsek bu 4 er bitlik r-g-b gerilimlerini çalışma gerilimine göre analog gerilime dönüştürmelisin.4 bitin en yüksek basamağından en küçüğüne kadar dirençler ile basit olarak analog yapabilirsin.pic16f877 kullanırsan 8 er bit hatta 10 ar bit kullanabilirsin buda 256x256x256=16777216 adet renk yapar..kaç renk kullanacaksın ?linkteki örnekte pwm metodunu kullanmış gerilimler direk analog gibi veriliyor..

RGB ledin 4 bacağı vardır. 1 bacak ortaktır. 3 renk ledin birleştirilmiş halidir. Dolayısıyla 3 bacak yeterli. Ledlerin parlaklığı yani voltajı değiştirilerek renk tonları elde edilir. Dolayısıyla PWM şeklinde darbe ile sürülerek ledlere düşen nominal gerilim ayarlanmalıdır. Sonsuz bir döngü içinde aç kapa aç kapa yaparak ve açık kalma miktarı/kapalı kalma miktarını değiştirerek sürmen gerekir. 1ms aç 2ms kapa veya 1ms aç 3ms kapa vs vs

yaklaşık 100 e yakın renk uygulayacam ama dediyim gibi istediyim rengi nasıl lede göndeririz
sadece pbp dili ile yazılı bir örnek olsa gerisini hallederim teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri