reaktör

dupisk

Profesyonel Üye
arkadaşlar kompazasyonda kondasatörlerin önüne bırakılan reaktörlerin ne gibi bir görevi var niçin bırakılır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kondansatörer kapasitif yük oluşturduğu içinve işletmenin kapasitif cezaya düşmemesi için kondansatör önüne reaktör bağlanır reaktörün özelliği endüktif özellik gösterir bu nedenle akımla gerimi aynı fazda tutar

Sayın dupisk,

Sorunuzda tam olarak ne sormak istediğinizi anlayamadım, yani "önüne bırakılan" derken nereyi kastettiniz? Ben 2 farklı anlam çıkardım, bu nedenle ikisini de ayrı ayrı cevaplayayım:

1) "Kompanzasyon panosunda kondansatör bankaları var, buna ilaveten de paralel olarak bağlı reaktör var." Bu, trafo yüklenmediği zaman, kapasitif taraftan cezaya girmeyi önlemek için yapılır. Sanırım Sayın muratyüğünt de bunu söylemiş.

2) "Kompanzasyon panosunda bulunan kondansatörlere seri bağlı reaktörler var". Bu ise kondansatörleri yalın bağlamak yerine, harmonik rezonans oluşumunu engellemek, daha doğrusu, paralel amplifikasyon oluşan noktanın tasarımcının kontrolündeki bir frekansa gitmesini sağlamak üzere yapılır. Bu frekansta akımlar, büyük çoğunlukla sistemlerde bulunmadığı için problem çıkmayacaktır. Bu frekansta akımların oluşabileceği endüstriyel yükler de vardır tabi ki (Pota ve ark ocakları gibi). Halbuki seri reaktör konmazsa, yalın kondansatörler şebekenin endüktansı ile paralel rezonansa girer ve bu rezonans frekansı, sistemde var olan bir akım harmoniğine denk gelirse, kondansatörler yüksek gerilim ve akımlara maruz kalarak büyük ihtimalle patlarlar. Maksat buna engel olmaktır.

Ayrıntısı için www.rps.com.tr'de bulunan dökümanlara göz atabilirsiniz. Yaklaşık 1 sene önce arama yaparken bulmuştum ben de.

Umarım yardımcı olabildim,
İyi çalışmalar.

murat bey yanlış yonlendiriyorsunuz kondansatorlerin onune konulan reaktor hem akım sınırlayıcı hemde harmonik filter amaçlı kullanılır

tamada senin dediğin seri bağlandığında filtre görevi görüyor arkadaş paralel bağlandığında devredeki kafasitif yükü engelliyor

sayın muratyüğünt arkadaş sanki seri bağlantıdan bahsetmiş, yeni end. güç ile bir bağı yok sanki

evet seri bağlanyıda sadece filtre görevi görür endüktif yük ile bağlantısı yok ama paralel bağlandığında ise endüktif yük özelliği görülür

bahsedilen eleman zannedersem kondansatör deşarj bobini.kondansatörlerin ve kontaktörlerin ömürlerini uzatmak için kullanılır.ayrıca sistemin rezonansa girmesini engeller

sanırımben bunu şönt reaktör ile karıştırdım verdiğim bilgimi düzeltirim

AKIM SINIRLAMA REAKTÖRLERİ
Akım sınırlama reaktörleri, kısa devre akımlarının uygun seviyelere indirilmesinde, busbarlarda, izolatörlerde, devre kesicilerde ve diğer yüksek gerilim ekipmanlarında oluşan zorlayıcı etkilerin azaltılması amacıyla kullanılırlar. Ayrıca, paralel devrelerde akımı uygun oranlarda paylaştırma amaçlı da kullanılırlar. Hilkar 420 kV 'a kadar akım sınırlama reaktörleri üretmektedir. Bu reaktörler, anma ve kısa devre akımlarına belirli bir sure dayanacak şekilde dizayn edilirler.

INRUSH AKIM SINIRLAMA REAKTÖRLERİ
(DAMPING REAKTÖRLERİ)
Inrush akım sınırlama reaktörleri güç kapasitörlerinin devreye girmesi esnasında oluşan çok büyük (yaklaşık 500 In akımları sınırlamak için kondansatörlere seri olarak bağlanırlar.

AVANTAJLARI
• Ekipman ve kondansatörler için uzun ömür sağlarlar
• Yüksek kısa devre kuvvetlerine karşı mükemmel mekanik dayanım
• Sınırlanmış sıcaklık yükselmesi özelliğiyle daha uzun ömür
• UV ve kirlilik sınıfı IV olan bölgelerde üstün koruma özellikleriyle maksimum performans.
Bakım gerektirmeyen dizayn

Forum istatistikleri

Konular
128,343
Kullanıcılar
450,182
Son üye
sinan yeşilkurt

Yeni konular

Geri