pot ile pıc kontrol edip role cektirme nasıl olur ?

ferdi_ak

Üye
arkadaşlar pıc ile elimizde bulunan dc motor surucusunun pot u kullanıp aynı anda surucuyu ile roleyı cektırebilirmiyiz yanı sürücünün potunu 1mm cevirdıgımızde motor harekete gecmeden roleyı çektirecek sürücünün pot 10 kohm +5v bunu yapabilecek arkadaşlar varmı acaba

kardeş sana devre mi lazım sadece yazılım mı lazım. eğer devre lazımsa ********** numarayı ara devreyi yapalım

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar pıc ile elimizde bulunan dc motor surucusunun pot u kullanıp aynı anda surucuyu ile roleyı cektırebilirmiyiz yanı sürücünün potunu 1mm cevirdıgımızde motor harekete gecmeden roleyı çektirecek sürücünün pot 10 kohm +5v bunu yapabilecek arkadaşlar varmı acaba

okuldamı kullanacaksınız

Kardeş pic basic ve proton basicde pot komutu var yanlış hatırlamıyorsam 5k pot ve birde 100nF kondansatör ile devresi yapılıyo kondansatörün şarj ve deşarj süresini ölçerek analog bir değer buluyo hatta ben bu komutu bir cihazın zaman ayarlamasından kullanmıştım tam olarak hatırladığım çok güzel sonuçlar aldığımdı.
Sizin yapacağınız devrede de pot komutunu kullanarak çözümleme yapabilirsiniz örneğin potu 1 milim çevirince demişsiniz potu bir milim çevirince atıyorum dijital olarak 14 buldu siz bu bulduğu sayıyı karşılaştırma yaparak işleme tabii tutabilirsiniz örneğin sayi>10 ise ve sayi < 15 ise röle çeksin ardından sayı işte bilmem kaç ise bilmem ne olsun gibi karşılaştırmalar yapıp değişik uygulamalar yapabilirsiniz pot komutunu araştırmanızı tavsiye ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,022
Son üye
Azatt

Yeni konular

Geri