Pic16f877 Hesap Makinesi Projesi

realmoste

Üye
Herkeze iyi akşamlar ,
Proje olarak pic16f877 kullanarak hesap makinesi yapmaya çalışıyorum.Devreyi proteus isis te çizdim ve derlediğim hex dosyasını proteus ta pic e ekledikten sonra simulasyonda herhangi bir problem ile karşılaşmadım.Devre proteusta olması gerektiği gibi sorunsuz çalışıyor.
Yanlız devreyi baskı devre üzerinde kurup çalıştırmaya çalıştığımda LCD ekranda yanyana 16 tane kutu görüyorum.
Linkteki dosyada isis çizimi , program dosyaları ve derlenmiş hex dosyasını ekledim.
Program dosyaları IAR C Compiler ile yazılıp derlenmiştir.Programı pic e atmak için Microchip'in PicKit 2 Programmer ını kullanıyorum.Fakat hex dosyasını import ettiğimde Warning : No configuration word found in hex file ... gibi bir warning veriyor.Ama proteusta bu hex dosyası kesinlikle çalışıyor.
Problemin ne olduğunu çözmeme yardımcı olacak herkeze şimdiden teşekkür ederim.
Istanbul da ikamet ediyorum.Baskı devremi görüp problemi beraberde çözmek isteyen olursa gelebilirim.

Ekli dosyalar

• PIC16F877 İle Hesap Makinası Yapımı.rar
    309.3 KB · Görüntüleme: 136
Problemin çözümüne yardımcı olmak isteyenler için , dosyaları derli toplu ve gerekenlerle vermiş olduğunuz için teşekkür ederim.
Örnek davranış budur.
Yazıyor vatandaş , derleyici şu hatayı verdi....:confused::mad::rolleyes:

Proteus kristal bağlamasanda/besleme bağlamasanda/ lcd besleme bağlamasanda çalışır.Bu sadelik içindir.Her kes bilirki bunlar gerçek devrede şarttır.
R8 direnci hataya sebep.Bunun yerine 10k trimpot bağla.Sağ/sol uçlarına +besleme/-besleme bağla.Orta ucu Vee bağla ve ayarla.Bu aynı zamanda ekranın karanlık ayarlarınıda yapar.Genelde 1/10 oranı sonuç verir ama üşenmeyip trimpot kullanmak garanti.

Tabii bu , devrenin diğer tüm bağlantılarının ve elemanların sağlamlığından sonraki sebep...

Birde @ETE(Erol Tahir Erdal) hocanın uyarılarına da dikkat !!!

Son düzenleme:
Ete hocamın uyardığı gibi problem config dosyasının bulunmamasından kaynaklanıyormuş.Şu anda devreyi çalıştırabiliyorum fakat keypad kullanarak giriş yapamıyorum.Problemin keypadde olup olmadığını anlamam için ne yapmam gerekir.
Teşekkürler yardımlarınız için.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,305
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Geri