Peltier için Tekrar Yardımlarınız Gerekiyor.

Kickstarter sitesinde gordugumuz devreyi incelersek,

Yuk olarak bir adet led var. ortalama bir led 3.2 volt 20 ma civarindadir.

Saniyorum orada kullanilan peltier normal peltier degil. kendi icinde daha dusuk akimda calisan birden fazla seri peltierden olusan bir peltier. boyle olunca parmak sicakligi ile bile voltaj elde edilebilen sistem yapilmis. cikista kondansator ve step up converter ile de led yakilabiliyor.

Sizin icin led yakmak yeterse eger,

Joule thief devrelerini arastirin. 1 yada 1.5 volt ile bile 3.2 voltluk led yakiliyor. isinizi gorebilir.
serkan bey test video mu incelediniz benim orada kullandığım peltier ile kickstarter da ki peltier aynı.Adam tek peltier ile çalıştırmış ama ucuna süper kapasitör bağlamış.Ben 2 tane daha peltier sipariş ettim yarın elimde olucaklar.Hemen seri bağlayıp videosunu çekicem birde o videodan yorumunuzu alayım.Süper kapasitör işi hep kafamı karıştırıyor açıkçası.

Kickstarterdeki peltier ile sizin elinizdeki ayni degil diye biliyorum. her teg ayni degildir.

Ancak orada kullan8lan step up converter ozel olabilir.

Ben.pc ye gecince su kickstarter de ki videoyu bir daha inceleyeyim. vidwoda ve sitede kullanilan.peltier ile ilgili detay verdigini gormedim. o yuzden bir daha inceleyecegim.

Kickstarterdeki peltier ile sizin elinizdeki ayni degil diye biliyorum. her teg ayni degildir.

Ancak orada kullan8lan step up converter ozel olabilir.

Ben.pc ye gecince su kickstarter de ki videoyu bir daha inceleyeyim. vidwoda ve sitede kullanilan.peltier ile ilgili detay verdigini gormedim. o yuzden bir daha inceleyecegim.
serkan bey bu benim test videom---------https://www.youtube.com/watch?v=bAIGLFk2vU4
buda kickstarter projesi----https://www.kickstarter.com/projects/940015402/lumen-eternal-flashlight-that-doesnt-need-batterie kickstarterdaki projede aşagıda bir gif var.gife dokunduğu anda siteyi büyütün ve dokunduğu peltierin benim videomdakiyle aynı olduğunu göreceksiniz.step up la farklı onun kullandığı ne bilmiyorum benim elimdeki de youtube videomda mevcut her iki videoyuda karşılaştırırsanız sevinirim.İş bence süper kapasitörde bitiyor ama yanlış biliyor da olabilirim.

Aşağıdaki animasyonda sadece bir led yakıyor. Yukarıdaki mesajımda da bahsettiğim gibi eğer sadece led yakacaksanız bir adet joule thief devresi kurup led rahatlıkla yakabilirsiniz düşüncesindeyim.

Benimde elimde TEG değil ama TEC model peltier var. Oda bir miktar voltaj üretecektir. Vakit bulduğumda bende bunun gibi bir uygulama yapmayı düşünüyorum.

Aşağıdaki devre joule thief adıyla geçer. Buda bir step up converter devresidir. Böyle bir devre kurup kullanabilirsiniz.

Şu sitede 0.5 voltta bile led yakabildiğini anlatıyor. http://www.instructables.com/id/Make-a-Joule-Thief/

Sanırım sorununuzu bu şekilde çözebilirsiniz.

1828270262_b76c867954.jpg
joule_thief_circuit_diagram_schematic.jpg
maxresdefault.jpg
FM049GTFCEILXR3.MEDIUM.jpg

Burada şöyle bir sıkıntı var. O pilin voltajı yükselirken verdiği akım düşüyor.Verebileceği güç sabit olduğu için. Akım düşmesine rağmen yine de ledi yakacak kadar akım verebiliyor. Peki aynı durum peltier için geçerli olacak mı? Diyelim ki voltajı yükselttik akım işini nasıl çözeceğiz?

@T-Tech

Aslinda butun sorun sicaklik farki. sicaklik farki yuksek olsa bu peltierler 300 ma akim verebiliyorlar. 3-4 volt dc verebiliyorlar.

Ama sorun sicaklik farki dusuk olunca yeterli enerji depolanamiyor.

Evet @serkan_48 haklısınız. Biraz ar-ge gerektiren bir konu bu. Örneğin öyle bir yarı iletken bulunmalı ki düşük sıcaklık farklarında bile yüksek enerji verebilsin. Bildiğim kadarıyla henüz böyle bir yarı iletken yok. Bu durumda bu voltajı biraz yükseltip bir şarjlı pil vb.bir elemanda depolamak lazım. Ancak o pil dolduğunda istenilen akım gerilim değeri elde edilebilir. Ama bu durumda da şarj uzun zaman alır gibi geliyor.

Aşağıdaki animasyonda sadece bir led yakıyor. Yukarıdaki mesajımda da bahsettiğim gibi eğer sadece led yakacaksanız bir adet joule thief devresi kurup led rahatlıkla yakabilirsiniz düşüncesindeyim.

Benimde elimde TEG değil ama TEC model peltier var. Oda bir miktar voltaj üretecektir. Vakit bulduğumda bende bunun gibi bir uygulama yapmayı düşünüyorum.

Aşağıdaki devre joule thief adıyla geçer. Buda bir step up converter devresidir. Böyle bir devre kurup kullanabilirsiniz.

Şu sitede 0.5 voltta bile led yakabildiğini anlatıyor. http://www.instructables.com/id/Make-a-Joule-Thief/

Sanırım sorununuzu bu şekilde çözebilirsiniz.

1828270262_b76c867954.jpg
joule_thief_circuit_diagram_schematic.jpg
maxresdefault.jpg
FM049GTFCEILXR3.MEDIUM.jpg
Yardiminiz icin gercektn cok tesekkr ederim sizlerin sayesinde yaparim ben bu projeyi ! bugün TEG lerim geliyor seri bağlayip tekrar video cekeyim tekrar konu acayim tekrar yorumlarinizi alacagm

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri