PCB devre Akım Sınırlandırıcı

İSMET2626

Üye
Arkadaşlar Merhaba,
PCB devreme akım sınırlandırıcı koymak istiyorum, örneğin max 300mah ile sınırlamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

PTC sigorta ile sanırım sadece Voltaj koruması yapabiliyorum ve NTC ile ise sıcaklık için termal bir koruma yapabiliyorum ancak ben ise akım koruması ile ilgili nasıl bir önlem alabilirim.

Aslına bakarsak durumu biraz daha detayalandırırsam; Manyetik pogo pinler ile bir devreden 2. devre enerjileniyor ve bu anlık birleşim - temas kurulmasında yüksek enpedans korumasını nasıl önleyebilirim.

Saygılarımla,
İsmet

?u=https%3A%2F%2Ftse1.mm.bing.net%2Fth%3Fid%3DOIP.jpg

Iout = 1,25V/Rs => Rs = 1,25V/Iout

Son düzenleme:
Düzeltme için teşekkürler. Yanlış şemayı kaldırdım. Dikkat etmemişim.

Mehmet beyin şeması doğru şema. Bu çizim üzerinden devam edilebilir.

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim hızlı geri dönüşleriniz ve yanıtlarınız için benim besleme voltajım li-ion 3.7 ile 4.2V volt arası ben Iout=V/R den; =>> 4.2V/0.2A= 21ohm yapıyor (benim için 200ma yeterli olacak), peki arkadaşlar 21ohm luk bir direnç koymaya gerek olur mu sizce?

devreler arası geçişi bu manyetik pogo pinler ile yapacağım. Bizim müdürün bir elektronik müh. arkadaşı connektör bağlantısı anında yüksek empedanstan dolayı etkilenebileceğini söylemiş ama nasıl çözüm olacağını söylememiş.

yani delinin biri bir kuyuya taş attı çıkartma işi de bana kaldı :))

1707547957236.png

Yahu 200ma lik bir akım aktarımında ne akım sınırlandırması yapacaksın,akımı aktaracagın tarafın ilk enerjilendigi kısımda kondansatör vs varsa kapasitelerini biraz düşük tutarsın;ilk anda fazla akım çekmez veya işi görecek kadar bir seri direnç baglarsın olur sana akım sınırlama.
Dedigin gibi kafayı fazla yeme;bir deli bir kuyuya taş atmış,kırk kişi çıkarmayla ugraşıyor :)
mehmet bey bu tarz akım sınırlama devrelerinde kayıp enerji Rs*I^2 oluyor degilmi.buda cok fazla enerji kaybı vede dolayısı ile Rs direncini oldukca watlı seçmemizi gerektirir degilmi?

Hem direnç üzerindeki ısı hem de
1.25V gerilim düşümü olmakta.
Lineer regülatörlerin kötü kısmı bu...

Kullanıcı kendi direnç değerine göre gücü
hesaplayacak.

Ek:
MC34063 step-up olarak çalıştırılabilir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri