motorun yandığını nasıl anlarım

volky

Üye
arkadaşlar multimetre ile bir motorun yandığını nasıl anlayabilirim.

ölçü aleti yanıltabilir seri lamba ile daha sağlıklı anlarsın, eğer seri lamba bobin uçlarını ölçümlerinde kızarık yanarsa sargılar sağlamdır, parlak yanarsa sargılar yanıktır, gövde ile bobin uçları kontrolünde parlak yada kızarık yanarsa yine sargılar yanık demektir.

1. multimetreyi omaj kademesine al ( en küçük omaj kademesine)
2. motordan gelen U V W kablolarının birbirleri arasındaki direnci ölç.
ölçülen 3 değer birbirinin aynısı olmalıdır ve bu değerler motorun kw sına göre değişir ama yaklaşık olarak 0.5 ohm ile 7-8 ohm arasında değişebilir.
3. ölçü aletinin bir probunu motorun gövdesine (boyalıysa boyayı kazı tabiki ) değdir , diğer probuda sıra ile U V W uçlarına değdir. sonsuz omaj gostermesi gerekir.

1. multimetreyi omaj kademesine al ( en küçük omaj kademesine)
2. motordan gelen U V W kablolarının birbirleri arasındaki direnci ölç.
ölçülen 3 değer birbirinin aynısı olmalıdır ve bu değerler motorun kw sına göre değişir ama yaklaşık olarak 0.5 ohm ile 7-8 ohm arasında değişebilir.
3. ölçü aletinin bir probunu motorun gövdesine (boyalıysa boyayı kazı tabiki ) değdir , diğer probuda sıra ile U V W uçlarına değdir. sonsuz omaj gostermesi gerekir.

arkadaşımızın dediği bu testleri yaptıktan sonra,megeriniz varsa megerle test yapmalısınız,yoksa,enerji verip denemelisiniz.Bazen motor kavrulmuş( yalıtkanlığı hasar görmüş amatam yanmamış) oluyor.O zaman,ölçü aleti ile yanılablirsiniz.

soru ''arkadaşlar multimetre ile bir motorun yandığını nasıl anlayabilirim.'' dir.
soru ''bir motorun yandığını nasıl anlayabilirim'' olsaydı. o zaman ben de ya susardım ya da bu işin daha sağlıklı yolunu anlatmaya çalışırdım.

soru ''arkadaşlar multimetre ile bir motorun yandığını nasıl anlayabilirim.'' dir.
soru ''bir motorun yandığını nasıl anlayabilirim'' olsaydı. o zaman ben de ya susardım ya da bu işin daha sağlıklı yolunu anlatmaya çalışırdım.
sizin yazdıklarınıza bir itirazım olmadı.gayet açık ve net yazmışsınız.Ben sadece ekstradan önerilerde bulundum.
Ama madem kelimelerle oynamak istoyoruz o zaman, " multimetre ile motorun yandığını nasıl anlayabilirim" sorusunun cevabı, "kesin olarak anlayamazsın,multimetre ile ölçtükten sonra ilave ölçümler gereklidir " olmalıydı.
ayrıca yine kelimelerle oynamak istiyorsak, sizin verdiğiniz cevap "multimetre ile ,motorun sağlam olduğunu nasıl anlarım" sorusunun cevabıdır,fakat arkadaşımız, " multimetre ile bir motorun yanık olduğunu nasıl anlarız" diye sormuş.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri