motorun elektrik kablosunu takamıyorum

Resim ekliyecem ama nasıl yapıldığını bilmiyorum.Site yetkilisi arkadaşlarımızdan rica ediyorum .resim ekleme,link verme v.s işlemler için yeni konu açıp bu gibi işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgilendirirlerse sevinirim...saygılar

Hocam gerek yok. Motorun üzerinde 6 tane vida vardır.3 tanesi üstte, üç tanesi altta. Siz bu vidalı klemense bakacaksınız. 3 tanesi bir metal ile, birbirine kısa devre edilmiştir. Yani köprülenmiştir.oraya dokunmayın. Köprülenmemiş olan 3 taneye , kabloları bağlayın. Sarı yeşil kablonun yerini biliyorsunuz zaten. O toprak olmalı. Yine de dikkat edin, dalgınlıkla, onu faz yapmış olabilirler. Motora dokunmadan önce, kontrol kalemi ile bir bakın.
Eğer ki, bu köprü yoksa, o vidalardan 3 tanesine, motorun içinden kablo geliyordur.3 tanesi ise boştadır( alttaki ya da üstteki, iki grupran birinde, hangisi olduğu farketmez) siz kablo gelmeyenlere dokunmayın, kablo gelen 3 taneye 3 faz kablosunu bağlayın.
Bir başka ihtimal ise, 6 vidanın altısına da, motorun içinden kablo geliyordur , ancak, köprü yaılmamıştır. O zaman motora uygun köprü alın ve, üstteki 3 taneyi ya da alttaki 3 taneyi köprüleyin. Hangisini köprülediğiniz önemli değil. Ancak yan yana olan 3 taneyi köprüleyeceksiniz, üst sıra ile, alt sırayı birbirine temas ettirmeyin.
Bağlantıyı yaptıktan sonra, pompanın üzerine bakın. Bir ok işareti olması lazım. Genelde, milin gerisinde, gövdede olur. Bu işaret, pompanın yönünü belirtir. Bazen bu ok yönü işateri, motorun arka kapağında( pervanenin kapağında) olabilir. O yönde dönüyor olması lazım. diyelim ki ok işareti yok. O zaman, motorun pervanesine yüzünüzü dönüp baktığınızda, saat yönünü deneyin. Çoğunluk saat yönünde döner.Manyetik pompa ise ( su için genelde kullanılmaz) onlar genelde saat yönünün tersi olur.Ama sizinki büyük ihtimalle saat yönüdür.
Dikkat edeceğiniz şeyler:
- köprü yapılmış olan 3 klemense elektrik kablosu bağlamayın
- sarı yeşil topraktır ama, siz yine de dikkatli olun.
-pompanın dönen aksamına elinizi sokmayın.
- motoru susuz çalıştırmayın, varsa, hava alma yerinden su koyup havasını alın.
-motoru ters yönde uzun süre çalıştırmayın. En fazla 30-40 saniye diyelim)
-enerji varken, bağlantı ya da her hangi bir işlem yapmayın.
Diyelim ki motor ters döndü. Ne yapacaksınız? Elektriği kestikten sonra, 3 faz verdiğiniz 3 kablodan, her hangi ikisinin herini değiştireceksiniz. Örneğin, mavi kabloyu söküp, yerine kahverengi kabloyu, kahvereng kablonun yerine de mavi kabloyu bağlayacaksınız.
!!! kabloları çok güzel sıkmayı unutmayın. Gevşeklik motorun ya da kabloların yanmasına sebep olur. Yangın çıkmasına da sebep olur...
Kolay gelsin

Not: Foruma resim ekleme ile alakalı konu mevcut zaten.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
pompa terste dönse su basar fakat doğru yönde daha fazla basar bunada dikkat edin.ve susus asla çalıştırmayın mekanik salamastranın ısınır ve yanar.suyu verin pompanın havasını alın ondan sonra enerji verin

gardaş bir elektirikçi çağır o bilir nereye bağlayacağını

arkadaşlar imzamdada belirtiğim gibi yarım elektrikçi adamı herşeyinden eder arkadaşa yöntemler sölemişsiniz ben sölemeyen arkadaşalrıma katılıyorum tecrubeli bir elektrikçi çağırsın ter döndüğünü anlayana kadar hidrofordaki turnikeleri yakabilir ayrıca bunun hava alması var yani motorun 220 mi 380mi olduğunu anlamayan birine tarif olmaz

arkadaşlar imzamdada belirtiğim gibi yarım elektrikçi adamı herşeyinden eder arkadaşa yöntemler sölemişsiniz ben sölemeyen arkadaşalrıma katılıyorum tecrubeli bir elektrikçi çağırsın ter döndüğünü anlayana kadar hidrofordaki turnikeleri yakabilir ayrıca bunun hava alması var yani motorun 220 mi 380mi olduğunu anlamayan birine tarif olmaz

Katılıyorum. Çözümü basit bir sorun gibi gözüküyor fakat salt forumdaki tariflerden yola çıkılarak iş yapılmamalı. Kaş yapmak isterken göz çıkarılır.
Hem herkes elektrikçilik yaparsa elektrikçi ne iş yapacak, değil mi? :)

Hem herkes elektrikçilik yaparsa elektrikçi ne iş yapacak, değil mi? :)
Kesinlikle katılıyorum. Siz birbirinize sahip çıkmazsanız size kimse sahip çıkmaz. Yardımlaşmak elbette güzeldir. Adamı motorun başına oturtup tane tane tarif ederek kablo bağlatırsan o şehirdeki elektrikçi ne iş yapacak... Bu arada ben Memurum...

Kesinlikle katılıyorum. Siz birbirinize sahip çıkmazsanız size kimse sahip çıkmaz. Yardımlaşmak elbette güzeldir. Adamı motorun başına oturtup tane tane tarif ederek kablo bağlatırsan o şehirdeki elektrikçi ne iş yapacak... Bu arada ben Memurum...

Memur çalıştığı için değil bulunduğu iş için maaş alırmış.boş ver yatmana bak !

Memur çalıştığı için değil bulunduğu iş için maaş alırmış.boş ver yatmana bak !
Yattığımı nerden biliyorsunuz. Umarım sizin zihniyetinizde olan memurların tamamından kurtuluruz bir gün...

Forum istatistikleri

Konular
128,296
Kullanıcılar
450,128
Son üye
Kairos Hacker

Yeni konular

Geri