Mesela ben...

Yaşanan her olumsuzluğu Allah'a fatura etmek, "Kader planı", "Allah verdi, Allah aldı" vb..
ve kitap der ki, yada şöyle geçer "Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? " ve bir çok yerinde "ben size kullanasınız diye akıl verdim" yorum herkese göre değişse de. aklın var kullan, sorgula diyor. çaresizliğinden Allah'ın inayetine sığınmak istiyor. oturun bir düşünün kim verdi kim aldı. o binayı yapan çalmasaydı, o çalanı denetleyen izin vermeseydi, arada atladıklarımı sizler doldurun. alan kim ? veren kim? göz yuman kim? olmasına izin veren kim? iyiliği veren kim? kötülüğü veren kim? kötülüğe izin veren kim? kader dediğimiz şeyi yazan kim?
kimsenin inancına hiç bir şey demiyorum, zaten buna da hakkım yok. kimseyi yargılamadığım gibi, kimse de beni yargılayamaz...
yukarıda sorduğun sorulardaki "kim" yerine "ne" de kullanabilirsiniz.
insan düşünen bir varlıktır, sadece insanlar değil hayvanlar da düşünürler ama onlar karınlarını doyurmak için ve neslinin devamını sağlamakla uğraşırlar. insanlar sorgular (hayvanlarda hepsinin bakış açısı farklı olsa bile) ve yaratan biz canlılara kullanmasını istemediği yetenekleri vermez.
bu felsefi bir tartışmaya dönüşüyor. değerli yöneticiler lütfen konuyu kilitliyelim.
bir de o paylaştığım karikatüre farklı pencerelerden bakmaya çalışın. tamam ben kötüyüm, kabul ediyorum. sadece ben mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,127
Son üye
furkan680

Yeni konular

Geri