Led-direnç hesabı

elektrkci

Üye
Ledler hakkında 3 sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.İnternette doğru düzgün birşey bulamadım.

1-) Lede bağlanan direnç hesabı nasıl yapılıyor.Herşeyi max' a göre mi alıyoruz .Örneğin datasheet te max gerilim 2.5V ,max akım 20mA diyor biz bu direnci buna göre mi hesaplamalıyız.Yoksa kafamıza göre ara değerleri mi almalıyız.

2-)Kaynaktan 5V verdik örneğin direnç ve ledteki gerilim toplamı daha az çıkıyor.Kablolarda falan kaybolduğunu biliyorumda lede düşen gerilim benim teoride hesapladığımdan farklı çıkıyor.Ne yapmamız lazım

3-) Bu ledlerin markadan markaya fark ediyor mu mesela max akım ve gerilim yoksa yaklaşık hepsi aynı mı.

Şimdiden teşekkür ederim.

1.) markaya, modele ve renge göre iletim gerilimleriyle bu gerilimdeki akım değerleri farklılık gösterir. piyada bulacakların aşağı yukarı aynı özellikte olacağından çok fazla endişelenmene gerek yok.
hesap yapılırken olası en yüksek akım baz alınır (gerilim kaynağın değişken değerlerde voltaj veriyorsa) ama sen "benim güç kaynağım oldukça stabil davranıyor ve ben ideal olarak 20 değil de 12mA'i uygun gördüm" dersen kimse buna karşı çıkamaz, hesabı ona göre yaparsın. sadece parlaklık az daha düşük olur ama ledlerin ömrü uzar.
2.) 5 volttan sözediyorsun ve sanırım tek ledden...ne kadar ince kablo kullanırsan kullan onda hatırı sayılır bir voltaj düşümü olmaz (10-20 mA için). hesabı yapmadan önce katalog bilgisini bir kenara bırakıp kendin ölçüm yaparsan rahat edersin (teori ve pratiğin çok yaklaştığını görürsün). bir smps veya güçlü bir seri gerilim regülatöründen aldığın gerilimle, önceden karar verdiğin akımın ledden geçmesini sağlayacaksın. benim yöntemim, rastgele (mantıklı bir aralıkta) bir seri direnç ve ayarlı bir güç kaynağıyla ledden belli bir akım (örneğin 20mA) geçtiğini görürüm. tam o akım değeri için ledin üzerinde düşen voltaj değerini de ölçerim (örneğin mavi led için 3.2-3.4V, kırmızı led için 1.8-2.0V gibi).
3.) bu sorunun cevabını yukarıda vermişim zaten.

kolay gelsin.

1.) markaya, modele ve renge göre iletim gerilimleriyle bu gerilimdeki akım değerleri farklılık gösterir. piyada bulacakların aşağı yukarı aynı özellikte olacağından çok fazla endişelenmene gerek yok.
hesap yapılırken olası en yüksek akım baz alınır (gerilim kaynağın değişken değerlerde voltaj veriyorsa) ama sen "benim güç kaynağım oldukça stabil davranıyor ve ben ideal olarak 20 değil de 12mA'i uygun gördüm" dersen kimse buna karşı çıkamaz, hesabı ona göre yaparsın. sadece parlaklık az daha düşük olur ama ledlerin ömrü uzar.
2.) 5 volttan sözediyorsun ve sanırım tek ledden...ne kadar ince kablo kullanırsan kullan onda hatırı sayılır bir voltaj düşümü olmaz (10-20 mA için). hesabı yapmadan önce katalog bilgisini bir kenara bırakıp kendin ölçüm yaparsan rahat edersin (teori ve pratiğin çok yaklaştığını görürsün). bir smps veya güçlü bir seri gerilim regülatöründen aldığın gerilimle, önceden karar verdiğin akımın ledden geçmesini sağlayacaksın. benim yöntemim, rastgele (mantıklı bir aralıkta) bir seri direnç ve ayarlı bir güç kaynağıyla ledden belli bir akım (örneğin 20mA) geçtiğini görürüm. tam o akım değeri için ledin üzerinde düşen voltaj değerini de ölçerim (örneğin mavi led için 3.2-3.4V, kırmızı led için 1.8-2.0V gibi).
3.) bu sorunun cevabını yukarıda vermişim zaten.

kolay gelsin.
Ledin ısıları değiştiğinde çektiği akımlar da değişir.
Bunun içindir ki led sürücüleri kullanılır.

İkinizede çok teşekkür ederim yardımlarınız için kafamdaki soruları giderdiniz sağolun.

Bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var.multimetre ile kırmızı ledin eşik gerilimini baktım 1.7 volt civarı çıktı.Sonra yeşile baktım önce 1.8 e çıktı sonra 1 e düştü normalde 3v civarı çıkması gerekmezmiydi.neden düştüğünü anlayamadım.Sebebi ne olabilir.Şimdiden sağolun.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri