Kumanda devresini ladder diyagramına çevirme

selam iyi akşamlar çizmiş olduğum kumanda devresini Siemens S7200 PLC de Ladder diyagramında Nasıl Yaparız ? Şekili Aşağıya ekledim...PLC'yi yeni öğreniyorum uğraştım ama açık ve kapalı kontakların kumanda devresindeki gibi olmadığını anladım...

Ekli dosyalar

• ekts çizim.jpg
    ekts çizim.jpg
    36.9 KB · Görüntüleme: 218
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bana yardımcı olmak istediğin için teşekkür ederim.benda elimden geeldiği kadar yardımcı olmak isterim
ilk önce plc nin girişlerinden başlayalım plcnin girişlerini kontaktör bobin ucuymuş gibi düşünmen lazım.mesela I0.0 girşi aktif (1) olduğunda I0.0 adresli kontaklar konum değiştirir.senin projende 2 tane girişin var. stop I0.0 ve start I0.1(I0.0 ve I0.1 örnek olarak verilmiştir)eğer stop butonun kapalı ise açık kontak(I0.0 adresli) ve bu kontoğa seri start kontağını bağlaman lazım oradanda çıkışa
çıkışlara geelcek olursak,çıkışları kontaktörün kontağı gibi düşüğnmen lazım.yani çıkış aktif olduğu zaman kontağını kapatır ve çıkşa bağlı alıcıyı enerjilendirir.senin projende 4 tane çıkış var.bunlar M,A ve 2 tane lamba
projede gördüğüm kadarıyla m kontaktörünü sistemi enerjilendirmek için kullanmışsın.plc programında böyle bir durumda yardımcı röleleri kullanabilirsin (microwin programında bunların adresleri 'M' dir)
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,254
Kullanıcılar
450,075
Son üye
oodak

Yeni konular

Geri