Half Bridge Motor Sürücü Devremde Mosfetler Aşırı Isnıyor veya Yanıyor

Borrcam

Üye
Half bridge motor sürücü devresi kurdum. Irf3205 mosfet ve Tf2104 driver kullandım. PWM sinyali ile sürüyorum. Devrem düşük akımlarda sorunsuz çalışıyor fakat 30A lere çıktığında aşırı ısınıyor veya yanıyor. Bu konuda yardım edebilir misiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Haklısınız ustam. Driverden mosfetlere giden yoldaki dirençlerin değerlerini nasıl seçebilirim. Ben 100 ohmluk direnç kullandım. Diyot olarak 1N5819 Schottky diyot kullandım (Şemada yanlış).

sürücü_1.PNG

Ekli dosyalar

• sürücü_1.PNG
    sürücü_1.PNG
    15.9 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
1. Tavsiye edilen diyotları veya ikinci devredeki kondansatörleri ekleyebilirsiniz ancak bunlar probleminizi çözmeyebilir.

2 Proteus veya Multisim gibi simülatörler kullanabiliyorsanız bütün fetlerin Drain ve Source uçlarına voltmetre veya osilaskop probu bağlayarak aynı anda hangi fet'lerin on/off olduğuna bakın

4. PWM Frekansınız?

5. Fazla akım çekerken besleme geriliminiz ? Voltaj uçlarına osilaskop ile bakın.

6. İlk başta, 2104 ve motor fetlerinin beslemesini ayrı yapmakta fayda var (Yani V_12 ve V_IN)

7. Motoru ileri/geri yaptığınızda mı problem oluyor, yani motor tam durmadan yön mü değiştiriyorsunuz?

h_bridge_2104.png

h_bridge_protection.jpg

Son düzenleme:
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Hepsini deneyeceğim. Sonuçları size ileteceğim.
PWM frekansı 25kHz.
Çok saçma bir soru olarak gelebilir ama driver ile mosfetlerin beslemesini ayrı yap dediniz. Yani iki farklı güç kaynağı mı kullanmam gerekli.
Motor yön değiştirirken sorun yaşamadım. İleri veya geri giderken motoru zorluyorum. Zorlanınca mosfetler aşırı ısınmaya başlıyor.

Son düzenleme:
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Hepsini deneyeceğim. Sonuçları size ileteceğim.
PWM frekansı 25kHz.
Çok saçma bir soru olarak gelebilir ama driver ile mosfetlerin beslemesini ayrı yap dediniz. Yani iki farklı güç kaynağı mı kullanmam gerekli.
Motor yön değiştirirken sorun yaşamadım. İleri veya geri giderken motoru zorluyorum. Zorlanınca mosfetler aşırı ısınmaya başlıyor.
Estağfurullah, hiç bir soru saçma olmaz, evet 2 ayrı beslemeden bahsediyorum, voltaj düşmesi nedeni ile gate voltajları düşerse başınız derde girer

Mosfetler soğutucuda mı?

Ek:
Frekansı düşürüp yeniden deneyin. 5KHz gibi...
Gate dirençlerini daha düşürün. 22Ω veya daha düşük...

Son düzenleme:
Estağfurullah, hiç bir soru saçma olmaz, evet 2 ayrı beslemeden bahsediyorum, voltaj düşmesi nedeni ile gate voltajları düşerse başınız derde girer
Hocam 2 ayrı besleme yerine 12Volt regülatör ile driver beslesem olur mu? Batarya olarak 14.4 volt batarya kullanıyorum artık
Mosfetler soğutucuda mı?

Ek:
Frekansı düşürüp yeniden deneyin. 5KHz gibi...
Gate dirençlerini daha düşürün. 22Ω veya daha düşük...
5KHz ile denedim hocam. Daha geç ısındı ama mosfetler yine ısındı ve yandı. Gate dirençlerini değiştiremedim kargo bekliyorum hocam

Son düzenleme:
Hocam 2 ayrı besleme yerine 12Volt regülatör ile driver beslesem olur mu? Batarya olarak 14.4 volt batarya kullanıyorum artık

5KHz ile denedim hocam. Daha geç ısındı ama mosfetler yine ısındı ve yandı. Gate dirençlerini değiştiremedim kargo bekliyorum hocam
1. Ölçü aletleri olmadan, multimetreler! (akım, gerilim aynı anda ölçülmesi lazım)
ve en önemlisi osilaskobunuz olmadan yaptıklarınız biraz "kör uçuşa" benziyor.
H-Bridge gibi "biraz zor" devrelerle uğraşıyorsanız, bu aletler mutlaka lazım.
Özellikle osilaskop, çünkü bu devrelerde nisbeten yüksek frekans kullanılıyor ve/veya "trigger" hizı yüksek, herhangi bir problemi ancak osilaskop ile ölçebilirsiniz, görebilirsiniz

2. Gate e seri bağlı direnç üzerindeki diyotları bağlayın.

3. İzolatör kullanarak bütün fetleri soğutucuya bağlayın

4. Motor yerine, empedansına/direncine uygun değerde yük direnci bağlayın.

5. Hatta bu direnci biraz büyük değerden başlayarak kullanın. herşey normal görünse bile küçük bir motor bağlayarak başlayın.

6. Bu şekilde bir problem varsa fet ler bozulmadan anlayabilirsiniz.

Kolay gelsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,206
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri