geliyorum dedi...

sciacollo

Üye
tedaşta çalışıyorum arıza geldi gittik bitane üzengili şalter 9 tane nh altlıgı 9 tanede 315a sigorta atmış herneyse baktık felan bişi yok onları degiştirdik ag panosuyla og baraları kesici karşılıklı ben besilcektim arkadaşım kesiciyi kurdu ben kapıdan çıktım arkadaşım beslemesiyle patlaması bir oldu ama o kapıdan çıkarken arkasından alev topu yıldırım düştü sanki..hernesye kendini dışarı atmıştı sonra yaptımız şeylar yine yalan olmuş sonra çıkışları boşalttık kablo patlakmış 150lik iki tane kablo ilk bax arası birbirine 30 metre yapışmış bizde yalan olmaktan son anda kurtulduk bütün mahalleli aşşagıya indi tabi bu ara inen deprem oldunu söylüyodu

Zaten kendi ağzınızla söylüyorsunuz 9 adet NH 315 A sigorta atmış diye.Hiç bir sigorta boş yere atmaz açamaz.Mutlaka devrede ya oluşan bir kısa devre ya çok fazla bir akım çekmiş olmalıki bıçaklı sigortalar atmış.Kontrol etmemeniz sizin hatanız.
Şahsen asla ve asla bıçaklı sigortalara güvenmiyorum.Tedaş yerine başka bir yerde çalışmış olsaydınız size NH sigortalar yerine kompakt şalter kullanmanızı önerirdim.

Hiç bir sigorta boş yere atmaz .

Sonuna kadar katılıyorum
verilmiş sadakanız varmış büyük geçmiş olsun başınıza gelen olay minim konuyu okuyan arkadaşlarımızın dahada dikkatli çalışmasına vesile olacaktır
SAYGILAR

tedaşta çalışıyorum arıza geldi gittik bitane üzengili şalter 9 tane nh altlıgı 9 tanede 315a sigorta atmış herneyse baktık felan bişi yok onları degiştirdik ag panosuyla og baraları kesici karşılıklı ben besilcektim arkadaşım kesiciyi kurdu ben kapıdan çıktım arkadaşım beslemesiyle patlaması bir oldu ama o kapıdan çıkarken arkasından alev topu yıldırım düştü sanki..hernesye kendini dışarı atmıştı sonra yaptımız şeylar yine yalan olmuş sonra çıkışları boşalttık kablo patlakmış 150lik iki tane kablo ilk bax arası birbirine 30 metre yapışmış bizde yalan olmaktan son anda kurtulduk bütün mahalleli aşşagıya indi tabi bu ara inen deprem oldunu söylüyodu

Geçmiş olsun. Her zaman en az üç kez kontrol ettikten sonra harekete geçmek lazım. Lakin elektrik şakaya gelmez.

nh bıçaklı sigortalara çok dikkat etmek lazım, patladığı zaman porselen parçaları ve içlerindeki quartz kumu çok ciddi yaralanmalara neden oluyor.

Bununla geçmiş olsun da insan önce bir arıza arar değil mi. yener74 de belirtmiş 9 tane 315A NH ve altlık gittiyse arıza büyüktür.

Bir detay: Kesici kurulup enerji verilirken, kesicinin tam karşısında değil çaprazında durularak, her an kapıdan kaçacak gibi temkinli olunmalı. Mümkünse kesici kapatılır kapatılmaz kapı tarafına doğru hareket edilmeli ve kapı ağzında, yerlerde yolu kapatan malzemeler bırakılmamalıdır.

sayın genc arkadaş çok doğru bi konuya değinmiş; ben şalt tesisinde kesicide manevra yaparken sanki üzerime atlama yapacakmış gibi çarprazdan pano üzerindeki butona basar basmamla beraber kaçmam beraber olur :)

Gereksiz misafirlerede dikkat etmek lazım.Sadece kesici için değil jeneratör devreye alırkende(kedi,köpek,kuş gibi.Kızarmış kedinin görüntüsü hoş olmuyor.)Devreye almadan önce mutlaka çevreyi kontrol etmek gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,122
Son üye
sokur53

Yeni konular

Geri