FC105 ve Analog İşlemler [Çözüldü]

Titus

Üye
Arkadaşlar merhaba,

4..20mA analog işleme ile ilgili bir sorunum var, FC105 bloğunu UNIPOLAR olarak kullanıyorum PIW256 adresi üzerinden bir integer bilgim geliyor, HI_LIM değerim 200 ve LO_LIM değerim de 0. PIW256 girişine gelen bilgiye göre çıkışı MD100 adresine atadım. PLCSIM üzerinde yaptığım simulasyonda,çıkışta çok saçma sapan değerler gözlemledim. Yani verdiğim alt ve üst limitlere göre, PIW256 üzerindeki 20000 int değerimde MD100'de 144 değerini görmem gerekirken göremiyordum. Sonra MD100 adresini MD1000 olarak değiştirdim ve FC105 bloğu hiç sorunsuz çalışmaya başladı.

Acaba bu sorun neden ileri gelir ve benim bu memory adreslerini kullanırken dikkat etmem gereken noktalar nelerdir? Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

Ekleme:

Arkadaşlar FC105'in Out kısmına MD100 adresini ve RET_VAL kısmına da MW100 adresini yazmamdan dolayı ortaya çıkan bir hataymış bu. Bir adresi MD100 diğer adresi de Mw200 olarak değiştirince FC105 tıkır tıkır çalışıyor. Sizleri de boşu boşuna meşgul ettim.Kusuruma bakmayın.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşlar merhaba;
FC105 ile ilgili sorunum var. 1.25 metreli lineer cetvel kullanıyorum. Giriş adresi
PIW752. Gerekli ayarları yaptım. Ama PLC SF'ye geçiyor. nereyi atlıyorum bulamadım.
resme bakıp yönlendirebilir misiniz?
Ayrıca bipolar ne demek, ne yazmam gerekiyor?

İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

• ANALOG.JPG
    ANALOG.JPG
    14.3 KB · Görüntüleme: 197
arkadaşlar şu fc lerin hepsini anlatan bir döküman tavsiye edebilirmisiniz??

arkadaşlar şu fc lerin hepsini anlatan bir döküman tavsiye edebilirmisiniz??

sitede standart library altındaki her bloğun türkçe anlatımı vardı bir ara bende paylaşmıştım bi ara istersen

arkadaşlar ben fc105'i kullandım.Scala işlemini Fc105'den yapabilr miyim?bi sıkıntı teşkil eder mi ? yoksa fc105'de yaptıgım yazılımı başka bir fc'ye atarsam olur mu?
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,425
Kullanıcılar
450,340
Son üye
Samsunumut

Yeni konular

Geri