Farklı Gerilim Düşümü değerleri??

ilk formül alçak gerilim güç kabloları için kullanılır.
ikinci formül ise orta ve yüksek gerilim için kullanılır.

Haklısınız benimde aklıma öyle olabileceği geldi. Fakat bunu belirten sağlam kaynak bulamadım.Farklı sitelerden araştırtım.Mesala şu site;

Determination of voltage drop

burda bu formül alçak gerilim için olduğu belirtimiş. Türkçe sitelerde zaten bi karmaşa var.

Ayrıca Projeciler bunu ikinci formülü kullanarak alçak gerilim güç kabloları için gerilim düşümü değerlerini hesaplıyorlar. ve bu projeler onaylanıp uygulanıyor.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Şöyleki ,

Güç değerini biliyoruz. 100 kW .Güç değerini bilmeyip akımı,gerilim ve cosQ yi bilseydik güçü hesaplayacaktık. ve güçü hesaplarkende CosQ değerini kullanıyoruz.

P= √3*I*V*Cosϕ

syn emiyendiz. soru şu,

P=100 kW
cosfi=0,6 iken gerilim düşümü değeri ilk formüle göre nedir???

syn emiyendiz. soru şu,

P=100 kW
cosfi=0,6 iken gerilim düşümü değeri ilk formüle göre nedir???

Akımı sabit kabul edersek 1,94 olur. P= √3*I*V*Cosϕ burda cosQ var. demekki güç değeri CosQ ye göre değişiyor. Doğrumudur??

%e=0,0124*L*P/S Burdada P (güç) değeri var. Demekki Gerilim düşümüde güç değerine göre değişiyor.

Yada şöyle yapalım;

%e=0,0124*L*P/S P yerine √3*I*V*Cosϕ yazarsak;

%e=0,0124*L* √3*I*V*Cosϕ/S Buradan ;√3 ve V değerini yerine yazarsak;

%e=8,1517*L*I*CosQ/S gibi yeni bir formül bile olabilir.

Ama iki formül arasındaki fark CosQ den kaynaklanmıyor.

cosfi'nin 0.6 olması durumunda vermiş olduğunuz 1. formülde(%e=0,0124*L*P/S) nasıl bir değişiklik olmaktadır?. değişiklik olmayacak çünkü formülde cosfi yok. halbuki cosfi 0.6 iken çekilen akım cosfi 0.8 iken çekilen akımdan daha büyüktür ve akım büyüdükçe gerilim düşümünün artması gerekir.

saygılar...

Sn Hemmuhhemtek
Elektriğin matematiğine ziyadesiyle hakim olduğunuzun farkındayım.Eğer yanılmıyorsam bakış açınızda bir hata var.Hata P değerinde cos değerinin bulunmasında yatmaktadır.
örneğin 30kw bir motor tam yükte 57A akım çekerken cos 0,8 civarıdır.
Buna karşın boşta çalışırken cos değeri 0,25lere kadar düşer.Çekilen akımsa en fazla 30A olacaktır.
Yanisi cos 0,6 olan motor cos 0,8 olan motor kadar güç çekmeyeceğinden verdiğiniz örnek hatalıdır.

ali bey; yanınıza 2 kişi geldi ve ikisi size şu soruları sordu

1.Soru
P=100 kW
cosfi=0,9

olan bir gücü 250 metre 240 lık kabloyla taşıdığımızda gerilim düşümü nedir?

2.Soru
P=100 kW
cosfi=0,8

olan bir yükü 250 metre 240 lık kabloyla taşıdığımızda gerilim düşümü nedir?

1.formülü kullanarak 2 soruyuda çözünüz. sonucu buraya yazınız. Formüle sadece değerleri koyunuz

saygılar...

ali bey; yanınıza 2 kişi geldi ve ikisi size şu soruları sordu

1.Soru
P=100 kW
cosfi=0,9

olan bir gücü 250 metre 240 lık kabloyla taşıdığımızda gerilim düşümü nedir?

2.Soru
P=100 kW
cosfi=0,8

olan bir yükü 250 metre 240 lık kabloyla taşıdığımızda gerilim düşümü nedir?

1.formülü kullanarak 2 soruyuda çözünüz. sonucu buraya yazınız. Formüle sadece değerleri koyunuz

saygılar...

%e=0,0124x 250x100/240
%e=1,29
Yukarıdaki değer her iki soru için de aynıdır.Ve aynı olması mantıken hatalıdır.Örneğinizi yanlış yorumlamışım.Ben aynı alıcıdaki değişim olarak düşünmüştüm.İlk cevabınıza dikkat etmemişim ,özür dilerim.
gerilim düşümü hesabında akıma ve güç katsayısına bağlı formülü uygulamak daha doğru olacaktır
Uyarınız için teşekkür ederim

Sn. Hemmuhhemtek,

Ali bey'e sormuşsunuz ali bey kendi görüşünü yazacaktır. Konuyu ben açtığım kendi düşüncemi yazayım.

Soruyu bu şekilde sorarsanız;

Her iki sorudada gerilim düşümü değerleri aynı olur. 1,29

Pratikte 100 kW güç cosQ:0,8 ise ve siz bu sistemin cosQ sini 0,9 yaparsanız o zaman güç 100 kW olmayacaktır.
Siz 2 farklı bağımsız sistemden bahsediyorsunuz.

Tek sistem üzerinden konuşursak şöylede diyebiliriz;

P1=100 kw
cosQ=0,8

Siz bu sisteme kompanzasyon yaptınız ve cosfi 0,9 yapmak için.

kompanzasyondan önce;
Görünür güç;
S1=100/0,8=125 kVA dır. Verdiğiniz örnekte güç değişmiyor. Toplam görünür güçün değişmediğini varsayıyoruz.

Bu durumda Cosfi 0,9 olması durumunda yeni güç;

P2=S1*cosfi=125*0,9= 112,5 kW

Neticede Cosfi değişimi durumunda güç değişmektedir. Güç değişimide gerilim düşümünü değiştirmektedir.

Yanılıyormuyum acaba??

saygılar.

Aradaki farkı çözemedim:mad:. yaklaşık 1,73 katı fark var. Nedendir bu fark??:confused:

%e=0,0124x 250x100/240
%e=1,29
Yukarıdaki değer her iki soru için de aynıdır.Ve aynı olması mantıken hatalıdır.Örneğinizi yanlış yorumlamışım.Ben aynı alıcıdaki değişim olarak düşünmüştüm.İlk cevabınıza dikkat etmemişim ,özür dilerim.
gerilim düşümü hesabında akıma ve güç katsayısına bağlı formülü uygulamak daha doğru olacaktır
Uyarınız için teşekkür ederim

ali bey rica ederim. farkı anlatabildiysem ne mutlu.

syn emiyendiz; sorunuzu yazdığınız ilk mesajınızda da belittiğiniz üzere "aradaki farkı çözemedim" demişsiniz. Aradaki farkın nerden kaynaklandığını anlatmaya ve yardımcı olmaya çalışmama rağmen bilmediğinizin farkına varamadığınızı görüyorum.

Üstüne basarak söylüyorum. 1. formül rezistif yükler(cosfi=1) için geçerlidir ve sizin söylediğiniz özellikteki yükler için gerilim düşümü hesabında kullanımı hatalıdır.

Yok ben biliyorum siz hatalısınız diyor iseniz, ve hala verdiğim örnekteki 2 farklı güç değeri için formülün aynı sonucu verdiğini anlamıyor iseniz, bilmediğinizin yada yanlış düşündüğünüzün farkına varamamışsınız demektir.

ister acaba doğru mu söylüyor diye yazdıklarıma odaklanırsınız, isterseniz sizi destekleyecek birinin yazmasını beklersiniz. tercih sizin!

saygılar...

Sn Emiyendiz
Sanırım Sn Hemmuhhemtek şu soruna işaret etmek istiyor(.En doğrusunu kendisi cevaplayabilir)
A firmasınca üretilen 100kw 0,8cos olan bir motor
B firmasınca üretilen 100kw 0,9cos olan bir motor
Hadi bir tane de ben ilâve edeyim;100kw lık ısıtıcı rezistans var
Alışılagelmiş formül uygulanırsa her üçü için de gerilim düşümü aynı çıkacaktır.
Oysaki ısıtıcı en az cos0,8 olan motor en fazla akım çekecektir.Bu da gerilim düşümlerini değiştirmektedir.
Bu sebeple sadece KW değerine bakmak- pratikte çok soruna yol açmasa da- hatalıdır

Ben yazıncaya kadar sn Hemmuhhemtek zaten cevaplamış.

Selamlar,

Aşağıda bilinen 2 farklı gerilim düşümü formülüyle hesaplanan gerilim düşümü değerlerini yazıyorum. Güç ve mesafe değerleri aynıdır.

1-

P=100 kw,

L= 250 mt,

CosQ=0,8

Kablo= 3x240+120 mm2

%e=0,0124*L*P/S
%e=1,47

--------------------------------

2-

Un=380 V
I=189,9 A
Rh=0,0754 ohm/km
Xh=0,072 ohm/km
CosQ=0,8
SinQ=0,6
L=250 mt

∆U=√3*I*(Rh*Cosϕ+Xh*sin ϕ)*L

%e =100*∆U/Un

%e =2,23

Aradaki farkı çözemedim:mad:. yaklaşık 1,73 katı fark var. Nedendir bu fark??:confused:

Teşekkürler.

Merhaba Arkadaşlar,

Konunun üzerinden epeyce zaman geçmiş fakat faydalı olabileceği için yazmak istedim.

1.Formül genelde ufak kesitlerde veya kompanzasyonu yapılmış büyük kesitlerde kullanılır. Aslında 2 formül de birbirinin aynısıdır. Bunun yanında 0,0124; bakır katsayısı ve 380 voltun formüle yerleştirilmiş halidir. Formülün tam hali EMO - HOŞ GELDİNİZ adresindeki teknik bilgiler bölümünden gerilim düşümü dosyasından da bulunabilir. Fakat bu formülde kablonun reaktansı ihmal edilmiştir. Çünkü ufak kesitlerde reaktans (ikinci formüldeki X) hat direncinin yanında çok ufak kalmaktadır. Bunun yanında kompanzasyon yapılmış ise de ikinci formüldeki sinϕ değeri sıfıra yaklaşacağından dolayı hattın reaktansı ihmal edilir.

2.Formül gerçek gerilim düşümü formülü olup, hattın direnci (R) ve reaktansı (X) dikkate alınmıştır. Eğer kompanzasyon yapılmamış ise sinϕ değeri yükselecek ve reaktansdan dolayı oluşan gerilim düşümü artacaktır. Bunun yanında akım değeri de artacağından dolayı gerilim düşümü artacaktır. Bu nedenle kompanzasyon yapılmamış ise, özellikle büyük kesitlerde ve emin olunamayan sınır değerlerde ikinci formül kullanılmalıdır. Bu formüldeki reaktans bilgisi kataloglarda pek fazla yer almaz. KLAS ENERJİ adresindeki teknik bilgiler kısmında pvc ve xlpe kabloların reaktansları verilmiş. Ayrıca gerilim düşümü formülü ile ilgili açıklama da yapılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,215
Kullanıcılar
449,996
Son üye
Serhan10

Yeni konular

Geri