Elektrik Tesisatında " Asma Tavan"ın avantajı nelerdir?

elektelekt

Üye
Selam abiler. Staj yaptığım zamanda da elektrikçiler ilk olarak projeyi incelerken tavanda '' asmatavan '' olup olmadığını inceliyorlar. Bunun sebepleri nedir?

Benim bildiğim; asmatavan olan yerlerde tünel kalıp elektrikçiliğine gerek yok. Yani beton dökülmeden önce demirlerin arasına boru atılmaz çünkü asmatavanın üst kısmından boru atılır.

Bundan başka sebep var mı? Örneğin; asmatavan olan yerlerde bu armatür cinsi kullanılmaz gibi... Yani asmatavan'ın elektrik tesisatındaki önemi nedir abiler ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Selam abiler. Staj yaptığım zamanda da elektrikçiler ilk olarak projeyi incelerken tavanda '' asmatavan '' olup olmadığını inceliyorlar. Bunun sebepleri nedir?

Benim bildiğim; asmatavan olan yerlerde tünel kalıp elektrikçiliğine gerek yok. Yani beton dökülmeden önce demirlerin arasına boru atılmaz çünkü asmatavanın üst kısmından boru atılır.

Bundan başka sebep var mı? Örneğin; asmatavan olan yerlerde bu armatür cinsi kullanılmaz gibi... Yani asmatavan'ın elektrik tesisatındaki önemi nedir abiler ?
İki kelime ile ozetliyim.tadindan yenmez..boruyla moruyla işin olmaz.at ttr yi dose gitsin..kullanılacak armatürün sıva altı özellikli olmasına dikkat etmen kafi..( karolam döşeli ise.).alçıpan asma tavan da genelde spot kullanılır..her açıdan iş keyifli ve kolay hale gelir.

hele bir de duvarlar alçıpan ise @çaylakelektrikçi arkadaşımızın dediği gibi tesisatı döşemek o kadar basit o kadar kolay ki anlatamam. AC den hiç anlamayan salak ben bile tesisatı yapar. (asma tavan olan mağazaya kamere sistemi kurduk oradan biliyorum)

1-Pratiktir sıva üstü sıva altı her armatür gereken teknik kullanıldığı sürece monte edilebilir.
2-Kabloları saklama derdiniz olmaz hele uygun tava döşer tasarımı iyi yaparsanız kablo çekmek dert olmaz her türlü ekleme sıkıntısız yapılır.
3-Alçıpan asma tavanlar dekoratif aydınlatmalar(gizli ışık ,germe tavan manzarası vb)yapılabilmesi için tercih edilir.Ekleme yapmak için kesme biçme ,boyama yapman gerekir.
4-Metal asma tavanlar da her şeye ulaşmak için çok rahat pratik olup aydınlatma eklemek alçıpan tavana göre çok pratiktir sadece eklenicek alandan kare ya da dikdörtgen parçayı kaldırıp aydınlatma armatürünü rahatça eklersin.
Aklıma gelenler bunlar , kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri