Dinamo ile elektrik üretip pili şarj etme.Yardım lütfen!

bir dinamo ve ve bir motor ile sürekli çalışmayı elde edebilirmiyim peki. yani dinamoyu hareket ettirince üretilen enerji ile motoru döndürüp, motorun dönmesiylede dinamoyu hareket ettirip enerjinin sürekliliği sağlana bilir değilmi

Dinamonun verdiği gerilim akım senin motorunu çalıştırmaz, çalıştırsa bile dinamoyu aşırı devir ile döndürebilmen gerekir. Aynı mile bağlayıp yapacaksan zaten DC motor bağlarsan dc motor dışarıdan miline hareket verdiğinde bir gerilim üretir. Aynı mile iki dinamo bağlamışsın gibi olur.

arkadaşlar ben sayfaya yeni üye oldum teknoloji tasarım dersi için bildiğimiz normal bir bisiklete dinamo bağlayarak telefon şarj etmek ama dinamo fazla enerji üretirse bunu düşürücü veya konjektörle düşürülmek gerekiyor ve sonra diyotla bağlanması gerekiyor diye anlattılar ama bunun daha kolay bir yolu var mıdır varsa lütfen söyler misiniz bir de maaliyeti fazla olmasın yeter ödüllü yarışma lütfen yardım ediiiin :p

arkadaşlar ben sayfaya yeni üye oldum teknoloji tasarım dersi için bildiğimiz normal bir bisiklete dinamo bağlayarak telefon şarj etmek ama dinamo fazla enerji üretirse bunu düşürücü veya konjektörle düşürülmek gerekiyor ve sonra diyotla bağlanması gerekiyor diye anlattılar ama bunun daha kolay bir yolu var mıdır varsa lütfen söyler misiniz bir de maaliyeti fazla olmasın yeter ödüllü yarışma lütfen yardım ediiiin :p

MErhabalar...

Basit bir yöntem eğer denemek isterseniz LM317HV regüle entegresini kullanabilirsiniz. Giriş voltajı çok geniş olan bir regüle entegresidir. Güzel bir soğutucuya bağlamalısınız. Bisikletler için üretilmiş dinamo kullanacaksanız 6 volt olan modelleri mevcut ayrıca 12 volt olanlarıda var. Size tavsiyem 12 volt olanı kullanmanızdır. LM317HV entegresini 5 volt çıkış verecek şekilde devresini kurmalısınız. Bu şekilde cep telefonunu şarj edebileceğinizi düşünüyorum.

Şu linkteki datasheet sayfasını inceleyiniz. Çok faydalı bilgiler bulacaksınız. Örnek şemalarda mevcut.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm317hv.pdf

Örnek şema uygulaması aşağıdadır. Tabiki bu devrenin önüne köprü doğrultucu ve kondansatör devresi unutulmamalıdır.

Ekli dosyalar

• linear1.png
    linear1.png
    19.6 KB · Görüntüleme: 32

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular