Daire içi tesisatı pirizden inverter ile besleme

Penga

Üye
Arkadaşlar elimde pillerden yapılma 12v pil grubu var ve 600 watlık modifiye sinüs inverter var,
şimdi;
1 -Elektrik gittiğinde veya herhangi bi sebeple elektrik olmadığında kullanmak için iki ucu fiş olan kablo ayarlayıp
bir ucunu inverter a bir ucunu prize taksam sigortaya giden hatta kadar elektrik vermiş olurmuyum?

2- bunu denemek için örnek: oturma odasının daire içi şalteri kapatıp inverter dan elektriği versem sıkıntı yaşarmıyım anladığım kadarıyla şalter fazı kesiyor nötr nötr çakışması tarzında bişey yaşarmıyım yoksa elektrik kesilmesinimi beklemeliyim

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar.
Bahsettiğiniz işlemi yapan ve yapmak istediği halde çok inverter yakan arkadaşlar tanıyorum.
Faz faz çakışması kısa devre vs bir sürü sebepten inverterlar yanıyor ve sıfır bile olsa garanti kapsamına girmiyor.
Benim size acizane tavsiyem 32-40 amper civarında bir adet 1-0-2 pako şalter alın.
Daire içindeki sigorta kutusuna gelen ana faz kablosunu pako şalterin orta ucuna girin,
Bir çıkışından ve 2 çıkışından gelen uçları eve giden hatta dahil edin.
Şebeke elektriği gittiği zaman şalteri diğer konuma alır ve güvenle kullanırsınız.
Yardım almanız gerekirse işi bilen bir elektrikçiden yardım alın.
Rast gelsin

@Mustafa KABADAYI ustaya ilaveten, bu inverter buzdolabı gibi yüksek güç çeken cihazlarda besleyemeyip kesime gider. Aydınlatma, tv, şarj gibi kullanılabilir. Tabi ayrıca akü kapasitesi de yeterli ise.

Yorumlarınız için teşekkür ederim ben aslında şalteri kapatacağım ama bu seferde şebeke nötr üne bağlanmış olacağım doğrumu? Eğer doğruysa kesmem gerekirmi kesmesem ne gibi sıkıntılar çıkar kullanım amacım tek odada lambalar yansın tv ve modem çalışsın 600 wat ın ve pil grubu amperin yeteceğini düşünüyorum

Arkadaşlar elimde pillerden yapılma 12v pil grubu var ve 600 watlık modifiye sinüs inverter var,
şimdi;
1 -Elektrik gittiğinde veya herhangi bi sebeple elektrik olmadığında kullanmak için iki ucu fiş olan kablo ayarlayıp
bir ucunu inverter a bir ucunu prize taksam sigortaya giden hatta kadar elektrik vermiş olurmuyum?

2- bunu denemek için örnek: oturma odasının daire içi şalteri kapatıp inverter dan elektriği versem sıkıntı yaşarmıyım anladığım kadarıyla şalter fazı kesiyor nötr nötr çakışması tarzında bişey yaşarmıyım yoksa elektrik kesilmesinimi beklemeliyim

Aynı sistemi 1000vA bir UPS ile yıllardır uyguluyorum.
1) Giriş nötrünü kesmen gerek bunun için sigorta kutunda kakr olmalı.
2) Buzdolabı, deepfreez, klima ne kadar yahşi yük :D varsa sigortalarını kapat.
3) Ben bahsettiğiniz şekilde iki tarafı erkek fiş kullanarak priz linyesi üzerinden enerji veriyorum neticede bu linyenin sigorta kutusunda bir sigortası var 16A oradan dağılıyor birde aydınlatma linye sigortalarını açıyorum ki onların sigortaları da 10A işlem tamam.

Bu işi pil grubu ile falan değil ups ile yap. Lion piller hassastır aşırı gerilim düşümünde koruma devresi yoksa alayı çöp olur.

Aynı sistemi 1000vA bir UPS ile yıllardır uyguluyorum.
1) Giriş nötrünü kesmen gerek bunun için sigorta kutunda kakr olmalı.
2) Buzdolabı, deepfreez, klima ne kadar yahşi yük :D varsa sigortalarını kapat.
3) Ben bahsettiğiniz şekilde iki tarafı erkek fiş kullanarak priz linyesi üzerinden enerji veriyorum neticede bu linyenin sigorta kutusunda bir sigortası var 16A oradan dağılıyor birde aydınlatma linye sigortalarını açıyorum ki onların sigortaları da 10A işlem tamam.

Bu işi pil grubu ile falan değil ups ile yap. Lion piller hassastır aşırı gerilim düşümünde koruma devresi yoksa alayı çöp olur.
Böyle şeylere meraklı insanları tanımak ne güzel 😃 Aslında tek amacım elektrik kesildiğinde ışıksız kalmamak telefon ışığı mum vs uğraşmayım, ama aydınlatmalar buatlardan bağlamalı, şartel kutusunda aydınlatma için tek şartel olsa mis gibi dediğini kafam rahat yaparım veya ilerde kanallardan lambaların kablolarını şartel kutusuna taşırım o şekilde yaparım

Kakr Saatten önce var, dairede yok, ama o kesilince faz kesilmiyormu nötr ü nasıl kescem

Böyle şeylere meraklı insanları tanımak ne güzel 😃 Aslında tek amacım elektrik kesildiğinde ışıksız kalmamak telefon ışığı mum vs uğraşmayım, ama aydınlatmalar buatlardan bağlamalı, şartel kutusunda aydınlatma için tek şartel olsa mis gibi dediğini kafam rahat yaparım veya ilerde kanallardan lambaların kablolarını şartel kutusuna taşırım o şekilde yaparım

Kakr Saatten önce var, dairede yok, ama o kesilince faz kesilmiyormu nötr ü nasıl kescem
Sorunun cevabı 1. Maddede yazıyor. Kakr nötrde açar.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri