Dıp swıtch yerıne dıjıtal swıtch

efe-ksk

Üye
Merhaba arkadaşlar.
Ekte resimde gösterdiğim devre kablosuz video verici modülü. bu modül üzerinde 8 ayrı kanalda görüntü aktarımı gerçekleştiriliyor. her kanal bir frekans aslında. bu kanalları değiştirmek için resimde yaptığımn açıklamada görüleceği üzere 4lü DIP anahtar kullanılmış. fakat DIP anahtar sık değişimlerde zorlayacağı için ben kanal yukarı ve kanal aşağı gibi 2 push buton koyarak bir dijital switch ile bu kanalları değiştirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Fikri olan var mı?

Ekli dosyalar

• H55ed9c87576d4714b79a24dd902ea7131.jpg
    H55ed9c87576d4714b79a24dd902ea7131.jpg
    129.7 KB · Görüntüleme: 21
Merhaba arkadaşlar.
Ekte resimde gösterdiğim devre kablosuz video verici modülü. bu modül üzerinde 8 ayrı kanalda görüntü aktarımı gerçekleştiriliyor. her kanal bir frekans aslında. bu kanalları değiştirmek için resimde yaptığımn açıklamada görüleceği üzere 4lü DIP anahtar kullanılmış. fakat DIP anahtar sık değişimlerde zorlayacağı için ben kanal yukarı ve kanal aşağı gibi 2 push buton koyarak bir dijital switch ile bu kanalları değiştirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Fikri olan var mı?
74LS192 veya 74HC192 ile yapabilirsiniz ancak:
Devrenize bakın, 5V ile mi çalışıyor?
Bir sıranın ortak olması lazım, yani 0V veya 5V.
Değilse yazın, başka devre gerekebilir

Up_Down.jpg

74LS192 veya 74HC192 ile yapabilirsiniz ancak:
Devrenize bakın, 5V ile mi çalışıyor?
Bir sıranın ortak olması lazım, yani 0V veya 5V.
Değilse yazın, başka devre gerekebilir

Ekli dosyayı görüntüle 96115
Üstad dönüş için teşekkür ederim. Konuyu bir tık ileriye taşıyıp 3 adet bc547 transistör kullanarak devreyi arduino üzerinden kod ile hallettim. Üstüne birde oled ekran ekleyip hangi kanalı seçtiğimi görsel olarakta yaptım. Buraya kadar herşey mükemmel. Şimdi ise tüm bu yaptığım çalışmayı bir pcb üzerinde toplamam gerekiyor. Fakat sorun şu ki spring Layout ile biraz pcb tasarlama deneyimim var. 25mmx55mm ebatında bir kartın arka yüzeyine ilk resimde eklediğim modülü ekleyeceğim. pcb nin diğer yüzeyinde ise 6-36v dan 5v'a bir regülatör devresi, 3 tane bc547 transistör, dirençler, kanalları kontrol edecek olan atmega328 işlemci ( gnd, 5V, A4, A5, D1, D2, D3, D4, D5 pinleri olacak sadece) 0.49 inch I2C oled ekrana ait pump devresi ve ekranın kendi olacak. Bu kısımda ne halt edeceğimi düşünüp duruyorum şuan :D

Not: Bu devre 1.2GHz video verici devresidir. yaklaşık 15 yıldır Drone pilotluğu yapıyorum. Birçok sistemini özellikle pasif RF sistemlerini profesyonel olarak tasarlayıp üretiyorum. Ama iş SMD devre tasarımına gelince tıkanıp kaldım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri