CCS ile Pic Programlama

BrcK

Üye
Öncelikle herkese merhaba ben CCS ile Pic programlamaya yeni başladım ve bugün Led.jpg

resimdeki gibi bir devre kurdum İsisde programımıda attım ve similasyonda çalışır hale geldi.Yazdığım programda çok basit bir led yakıp söndürme programı

void main()
{

setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
setup_adc(ADC_OFF);
setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
setup_vref(FALSE);

set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);

while(1.)
{

output_high(pin_b0);
delay_ms(250);
output_low(pin_b0);
delay_ms(250);
}
}

Fakat breadboarda kurmama rağmen bir türlü çalıştıramadım eğer bir arkadaş bu konuda devreyi kurup gönderebilirse çok sevinirim teşekkürler.

komutunda while(1.) buradaki noktayı silmeni öneririm zaten derleyici bu kodu derlemez.

Simülasyonda çalışıyorsa ve fiziksel olarak kurulmuş devre çalışmıyorsa sadece kodlara odaklanmamak gerek.

Simülasyon programı, bir çok şeyi var olarak kabul eder ve bu durum simülasyon programında gözükmediği halde program tarafından matematiksel olarak yorumlanarak belli bir simülasyon sonucu ortaya koyulur. Mesela simülasyonda sen PIC'e besleme bağlamamış olsan da program PIC'e 5V DC gerilim beslemesi bağlanmış gibi simülasyonunu yapar.

*Besleme bağlantılarına dikkat etmelisin.

*Ayrıca programlama esnasında kullandığın kristale göre konfigürasyon yapmalısın. (4 Mhz'lik kristal XT, 20 MHz'lik kristal için HS) Bu konfigürasyonu bazı kişiler kodun içerisinde yapar. Bazıları da program oluşturma wizard'ındayken bunu konfigüre eder.

*Ayrıca son olarak, yine de bağlamış olduğun LED'in kutuplarına da dikkat et. Ters yönde bağlanmışsa LED'in yanmaz. Sık yapılan hatalardan biridir bu da.

Anlaşılır bir şekilde, iyi bir çözünürlükte çekilmiş devre fotoğrafını da buraya koyarsan, bir çok arkadaş, en azından breadboard'a kurulan devre bağlantılarında bir hata olup olmadığını kontrol edip yardımcı olabilir sana burdan.

Cevaplarınız için çoko teşekkür ederim yarın deneyeceğm sanırım programda krıstal uyuşmazlıgı söz konusu oldu çok saol umit

bu program nasıl krualuyor....çok fazla yer kaplıyormu?yanı kodları fazlayer kaplıyormu bende başlamak ıstıyorum..

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri