BOSCH ÇAMAŞIR MAKİNESİ SIKARKEN KAYIŞI ATIYOR

mythdandy

Üye
Merhabalar, Bosch marka yaklasık 15 küsür yıllık bir makinemiz var. Bu zamana kadar sıkıntı yoktu, 2 gündür bu problemi var. Kayışını taktığım zaman gayet iyi dönüyor hatta sıkmayı da yapıyor ama son sıkmada atıyor. Arkasını açtım izledim kayış ortada dururken içe doğru kayıyor. Döndüren motorda hiçbir oynama yok, ucunda da bir oynama yok. Kazanı döndüren çarkta da bir oynama yok acaba kayışı değiştirsem yeterli olur mu? Teşekkürler...

Sıkma esnasında uçak kalkar gibi bir uğultu ve ses gelmiyorsa, makinanın kapağını açıp tamburu elinizle sıkıca tutup aşağı yukarı oynattığınızda herhangi bir boşluk ve oynama yoksa, kayışı değiştirmeniz yeterlidir.

Dediğiniz gibi çok ses çıkarıyor ve kazan da oynuyor ama kazanın oynaması normal değil mi? Eğer kayış değilse problemi nedir? Öğrenci olduğumuz için 2 yıl önce aldık aldığımızdan beri bu şekilde çalışıyordu. Eğer bize ederinden fazla masraf çıkaracaksa atalım gitsin... Teşekkürler...

Dediğiniz gibi çok ses çıkarıyor ve kazan da oynuyor ama kazanın oynaması normal değil mi? Eğer kayış değilse problemi nedir? Öğrenci olduğumuz için 2 yıl önce aldık aldığımızdan beri bu şekilde çalışıyordu. Eğer bize ederinden fazla masraf çıkaracaksa atalım gitsin... Teşekkürler...

Kazanın içinde ki çamaşırı koyduğunuz kısım (tambur), kazanla beraber yaylanma şeklinde değil, boşluk yaparak oynuyorsa ve sıkmada yüksek ses çıkarıyorsa kazan rulmanları (bilya) arızalı demektir. Rulmanların ve keçenin değişmesi gerekir. Aksi taktirde kayış değişimi çözüm olmaz. Teknik bilginiz yoksa rulman değişimini siz yapamazsınız. Türkiye'de tam fiyatları bilmiyorum, ama yetkili servislerde 200tl, özel servislerde 100-150 tl arası değişim masrafı olduğunu yazmıştı arkadaşlar. Kayışı da masrafa ekleyin.

ersagünün dediği gibi gerekli bilgiyi vermiş fiyat olarakta 200 tl yi buluyor ama bölgendeki bir tamirciye gidip sormanda fayda var sonrasında bakar olmadı pahalı gelirse ikinci ele bir gözatarsın

Verdiğiniz bilgiler için ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Çok yardımcı oldunuz. Yüksek ihtimal sorun kayıştan değil, bu kadar masrafa da gerek yok zaten makine o kadar etmez. En iyisi yenisini almak...

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri