Bitirme projesi destek

AylakAdam

Üye
Arkadaş ben son sınıf elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim bitirme projemde güneş panellerinden ve rüzgar tribününden enerji üretip depolanacak. yük devreye girdiğinde ise depolanmış enerjiden kullanacak, depolanmış enerjinin bitmesi durumunda üretiyor olma koşulu ile rüzgar ve güneşten enerji çekecek. bu koşullar ile anahtarlamayı hangi yöntemlerle yapabilirim? Şimdiden teşekkürler

depodan veya panelden rüzgar tirbinünden kullanmayı neden ayırmak istiyoruz altında yatan mantıgı anlayamadım.
depo boşaldıkça depoyu doldursun paneliniz tirbününüz , depodan besleyin sürekli sistemi.

sistem atıyorum 2kW harcıyordur ama sizin panel ve tirbününüz 1 kW üretiyodur. Panel tirbün sistemi direk besleyemez ama deponuz besleyebilir. 1kW depodan 1 Kw panel ve tirbünden gelir gibi.

Depo için sınır bir değer belirleyin ve bu değerin altında depo besleme yapmasın, sarj olsun.
Deponuzu büyük tutun, panel ve rüzgar tirbününün ürettiği enerjiyi depolayabilsin.(tamamını)

depodan veya panelden rüzgar tirbinünden kullanmayı neden ayırmak istiyoruz altında yatan mantıgı anlayamadım.
depo boşaldıkça depoyu doldursun paneliniz tirbününüz , depodan besleyin sürekli sistemi.

sistem atıyorum 2kW harcıyordur ama sizin panel ve tirbününüz 1 kW üretiyodur. Panel tirbün sistemi direk besleyemez ama deponuz besleyebilir. 1kW depodan 1 Kw panel ve tirbünden gelir gibi.

Depo için sınır bir değer belirleyin ve bu değerin altında depo besleme yapmasın, sarj olsun.
Deponuzu büyük tutun, panel ve rüzgar tirbününün ürettiği enerjiyi depolayabilsin.(tamamını)

Sizin dediğiniz şekilde daha mantıklı geldi. Depoyu sınırlamak için hangi elemanı önerirsiniz peki?

akıllımı akılsız mı? microişlemci kullanabilirsiniz, depo voltajına bakar belli bir seviyeden altta ise cıkışı keser.

akılsız yaparım derseniz shimit trigger devresi yapabilirsiniz.

atıyorum 12 volt akü ise deponuz.

10.5 voltta çıkışı keser, tekrar açması için akü voltajınının 11 voltta cıkmasını bekler, tekrar kapamak için çıkışı akü voltajının 10.5 in altına inmesini bekler. Veya bunu mikroişlemci ile yapın dediğim gibi.

tabiki...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri