Arduino kararsız çalışıyor

dejavue

Üye
Merhaba.
Bir pcb kart var elimde.Yazılımda da bir sorun yok gibi.
HMI ekrandan bir sayı giriyorum ve start verdiğimde 150 RPM 40 watt -12 volt dc motor saat yönünde dönüp öndeki endüktif sensörü görünce aniden saat yönünün tersine dönüp arkadaşı endüktif sensörü gördüğü anda duruyor.
Ama bunu her zaman yapması gerekirken bazen gördüğü halde saat yönünün tersine dönmeye devam ediyor.
Sebebi nedir ?
Şimdiden teşekkür ederim.

Sağında solunda transformatör varsa yapar. Toprağı filan bağlayın. Şahsen bu aletlerin kararlı çalışanını görmedim. Ne işe yaradığını ise hiç anlamadım. Plc varken...

Merhaba.
Bir pcb kart var elimde.Yazılımda da bir sorun yok gibi.
HMI ekrandan bir sayı giriyorum ve start verdiğimde 150 RPM 40 watt -12 volt dc motor saat yönünde dönüp öndeki endüktif sensörü görünce aniden saat yönünün tersine dönüp arkadaşı endüktif sensörü gördüğü anda duruyor.
Ama bunu her zaman yapması gerekirken bazen gördüğü halde saat yönünün tersine dönmeye devam ediyor.
Sebebi nedir ?
Şimdiden teşekkür ederim.
Sensörler ve giriş çok parazitli çalışıyor, sensörleri uygun tipte roleden geçirip öyle bağlayınız ,siemens logo da bile bunlari yaşamiştım, PLC bu tarz sistemler için en ucuzu da olsa tercih sebebidir ,nasil davranacagı belli olmayan sistemleri korumak ve onlemini almak hem maliyetli hemde zaman alan bir iş fakat PLC gerekliligini de iyi oğrenmiş oluyoruz.

Sensörler ve giriş çok parazitli çalışıyor, sensörleri uygun tipte roleden geçirip öyle bağlayınız ,siemens logo da bile bunlari yaşamiştım, PLC bu tarz sistemler için en ucuzu da olsa tercih sebebidir ,nasil davranacagı belli olmayan sistemleri korumak ve onlemini almak hem maliyetli hemde zaman alan bir iş fakat PLC gerekliligini de iyi oğrenmiş oluyoruz.
Uygun tipte roleden nasıl geçirebilirim ?Bunu tam anlayamadım ben .

Uygun tipte roleden nasıl geçirebilirim ?Bunu tam anlayamadım ben .
Ben daha çok elektronikle uğraşıyorsunuz diye o şekilde söyledim, slim röle kullanabilirsiniz ve devrede röle bobinin bıraktıktan sonraki enerjisini bitirmesi için rölenin A1-A2 ucuna ters diyot bağlayabilirsiniz (1N4007 gibi)

+ olarak kodlamanızda delay kullandı iseniz sivişlere dokunma anında delay devrede ise görmez. Bu duruma dikkat edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri