Aktif sayaçlı ewler için kompanzasyon

S'A arkadaşlar
nette ilginç bir olaya rastladım belki daha önce sizde görmüşsünüzdür. www.elektrikfaturası.com adresinde diyorki; pirizinize takacağınız reaktif kompanzasyon ünitemizle aylık elektrik faturanızda %40 tasarruf sağlayabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla dağıtım şirketine ispatlanamayan kompanzasyon geçersizdir, sadece iletkenlerin yükünü azaltacaktır. Evlerdeki sayaçların kaydettiği tüketimde aktif güç için, reaktif akımları kompanze etmenin aktif tüketime hiçbir faydasıda yoktur. Bu durumda ürünü alan vatandaş sayacınıda değiştirmek zorundamı? Yoksa bu yeni bir teknolojimi? Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bunu daha önce ben de gördüm ama tamamen saçmalık.Evlerdeki kompansazyon faturada bir indirim yaratmayacaktır,sadece tedaşa yarar sağlayacaktır.

Kablolar üzerinden taşınan akım düşecektir. Akımın düşmesiyle iletkenlerin sıcaklığı azalacak ve iletken dirençleri daha az olacağı için iletim kayıpları azalacaktır. Faturada az biraz tasarruf sağlar diye düşünüyorum. ^^

Kablolar üzerinden taşınan akım düşecektir. Akımın düşmesiyle iletkenlerin sıcaklığı azalacak ve iletken dirençleri daha az olacağı için iletim kayıpları azalacaktır. Faturada az biraz tasarruf sağlar diye düşünüyorum. ^^

evet sadece sayaçtan sonraki iletkenler üzerinde ısı kaybı ile ortaya çıkan
( I^2 x R ) kadar bir tasarruf söz konusu olur ki , bu da ancak faturanın %1-2 si kadar olabilir...

Forum istatistikleri

Konular
128,338
Kullanıcılar
450,178
Son üye
Esat YILDIZ

Yeni konular

Geri